nie chce Ci się czytać? POSŁUCHAJ

potrzeba SZACUNKU

potrzeba ZROZUMIENIA

potrzeba TROSKI O CIEBIE

potrzeba EMPATII

potrzeba WSPARCIA

potrzeba WYRAŻANIA SIĘ

potrzeba TROSKI O INNYCH

potrzeba BYCIA WIDZIANYM

potrzeba DOCENIENIA

potrzeba SZACUNKU

potrzeba BYCIA SŁYSZANYM

potrzeba WSPÓŁPRACY

Wszyscy ludzie potrzebują AKCEPTACJI. Potrzebujesz pewności, że inni ludzie przyjmą Cię z otwartością, nie będą chcieli Cie oceniać i zmieniać, przyjmą Cię dokładnie takiego jakim jesteś. Potrzebujesz też AKCEPTACJI dla tego co mówisz, myślisz, robisz, a także tego w co wierzysz. Potrzebę AKCEPTACJI możesz zaspokoić różnymi STRATEGIAMI.

 

Może istnieć co najmniej 8 miliardów STRATEGII do zaspokajania każdej potrzeby. Dlaczego aż tak dużo? Bo każdy człowiek na świecie może mieć inną strategię do zaspokojenia swoich potrzeb. Każdy człowiek może mieć kilka lub nawet kilkanaście STRATEGII do zaspokajania każdej swojej potrzeby.

 

Czym jest STRATEGIA? Tym co robisz, mówisz lub nawet myślisz, a także tym co robią, mówią lub myślą inne osoby w Twoim otoczeniu.

 

Co możesz zrobić żeby zaspokoić potrzebę AKCEPTACJI? Przykładowe STRATEGIE:

- buduj relacje z ludźmi którzy Cię nie oceniają, nie osądzają i nie krytykują,

- buduj relacje z ludźmi, którzy komunikują się empatycznie - czyli mówią Ci co czują i czego potrzebują w związku z Twoimi słowami, czy zachowaniem,

- komunikuj się empatycznie - czyli mów co czujesz i czego potrzebujesz w związku z wypowiedziami czy zachowaniem innych osób,

- ucz się na własnych błędach,

- szukaj rozwiązań a nie winnych,

- znajdź w sobie łagodność dla własnych niedoskonałości,

- znajdź w sobie łagodność dla cudzych niedoskonałości,

- spróbuj zrozumieć drugiego człowieka i poznać jego intencje,

- spróbuj zrozumieć siebie,

- w sytuacji konfliktowej rozmawiaj o faktach, a nie o interpretacjach,

- otwórz się na inność,

- otwórz się na różnorodność,

- naucz się słyszeć granice innych ludzi,

- stawiaj granice w empatyczny sposób - mów co czujesz, czego potrzebujesz i czego oczekujesz od drugiego człowieka,

- prowadź dyskusje, których celem jest poszerzenie Twojej świadomości, a nie przekonanie drugiej osoby do Twoich racji,

- żyj w zgodzie z zasadą, że wszyscy ludzie są ważni i każdy zasługuje na miłość,

...

Ta lista nie ma końca.

Czy któraś z wymienionych strategii jest również Twoim sposobem na zaspokajanie potrzeby AKCEPTACJI?

Jeżeli tak, to spróbuj zrobić jedną lub kilka rzeczy z powyższej listy. A potem sprawdź co czujesz? Jeżeli Twoje uczucia będą przyjemne to znaczy, że ta strategia pomogła Ci zadbać o potrzebę AKCEPTACJI. A może ta strategia zaspokoiła inną potrzebę, której nie byłeś świadomy?

 

Jeżeli nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia wypróbuj inne strategie lub wróć do listy potrzeb i znajdź inną potrzebę, która domaga się zaspokojenia.

 

Pamiętaj, że na początku drogi rozwijania samoświadomości i odnalezienie Twoich niezaspokojonych potrzeb może zająć Ci trochę więcej czasu. Ale uwierz mi, że wraz z systematycznym treningiem Twoja umiejętność odnajdywania potrzeb, które domagają się zaspokojenia będzie coraz większa. Z czasem będziesz potrzebował dużo mniej czasu, by zatroszczyć się o siebie i Twoje potrzeby.

 

A może masz lub właśnie odkryłeś własne strategie zaspokajania potrzeby AKCEPTACJI, którymi chcesz się podzielić z innymi? Wyślij e-mailem swoje strategie, a dopiszę je do listy - rozwoj@edukacja-rozwoj.com

 

Twoje strategie mogą stać się inspiracją dla innych, a Ty zadbasz o potrzebę DZIELENIA SIĘ.

 

Jeżeli nadal nie wiesz jak odnaleźć Twoje niezaspokojone potrzeby, które są źródłem Twoich nieprzyjemnych uczuć, to mam dla Ciebie kolejne wskazówki, które mogą okazać się wspierające.

 

Wybrałeś z listy potrzebę AKCEPTACJI, próbowałeś równych strategii, ale nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia, które tak bardzo Cię przytłaczają, że przeglądając listę potrzeb nie możesz odnaleźć tej niezaspokojonej.

 

Żeby ułatwić Ci to zadanie przygotowałam dla Ciebie zdecydowanie krótszą listę potrzeb. Kierowałam się moim wieloletnim doświadczeniem i wybrałam dla Ciebie tylko te potrzeby, które mają ścisły związek z potrzebą AKCEPTACJI. Sprawdź, którą z tych potrzeb i w jaki sposób mógłbyś teraz zaspokoić.