nie chce Ci się czytać? POSŁUCHAJ

potrzeba ZAUFANIA

potrzeba WSPARCIA

potrzeba AKCEPTACJI

potrzeba TROSKI O MNIE

potrzeba WSPÓŁPRACY

potrzeba UCZCIWOŚCI

potrzeba ZROZUMIENIA

potrzeba PRZYNALEŻNOŚCI

potrzeba HARMONII

Wszyscy ludzie potrzebują BEZPIECZEŃSTWA - czyli braku zagrożenia, spokoju i pewności, że nie nadciąga jakiekolwiek niebezpieczeństwo zarówno na poziomie fizycznym i emocjonalnym. Potrzebę BEZPIECZEŃSTWA możesz zaspokoić różnymi STRATEGIAMI.

 

Może istnieć co najmniej 8 miliardów STRATEGII do zaspokajania każdej potrzeby. Dlaczego aż tak dużo? Bo każdy człowiek na świecie może mieć inną strategię do zaspokojenia swoich potrzeb. Każdy człowiek może mieć kilka lub nawet kilkanaście STRATEGII do zaspokajania każdej swojej potrzeby.

 

Czym jest STRATEGIA? Tym co robisz, mówisz lub nawet myślisz, a także tym co robią, mówią lub myślą inne osoby w Twoim otoczeniu.

 

Co możesz zrobić żeby zaspokoić potrzebę BEZPIECZEŃSTWA? Przykładowe STRATEGIE:

- sprawdź czy w Twojej relacji partnerskiej panuje spokój i nie ma zagrożenia na poziomie fizycznym i emocjonalnym, jeżeli tak nie jest, to porozmawiaj z Twoim partnerem o tym, jakie zmiany chcesz wprowadzić w Waszej relacji,

- sprawdź czy w Twoich relacjach rodzinnych panuje spokój i nie ma zagrożenia na poziomie fizycznym i emocjonalnym, jeżeli tak nie jest, to porozmawiaj z członkami Twojej rodziny o tym, jakie zmiany chcesz wprowadzić w Waszych relacjach,

- sprawdź czy w relacjach z Twoimi przyjaciółmi lub znajomymi panuje spokój i nie ma zagrożenia na poziomie fizycznym i emocjonalnym, jeżeli tak nie jest, to porozmawiaj z Twoimi przyjaciółmi lub znajomymi o tym, jakie zmiany chcesz wprowadzić w Waszych relacjach,

- sprawdź czy w Twoich relacjach z innymi ludźmi panuje spokój i nie ma zagrożenia na poziomie fizycznym i emocjonalnym, jeżeli tak nie jest, to porozmawiaj z nimi o tym, jakie zmiany chcesz wprowadzić w Waszych relacjach,

- naucz się rozwiązywania konfliktów bez przemocy, żeby zdobyć tą umiejętność możesz zapisać się na warsztaty,

- naucz się stawiać granice innym, żeby zdobyć tą umiejętność możesz zapisać się na warsztaty lub terapię,

- zadbaj o swoją stabilność finansową,

- zainwestuj czas we własną edukację,

- znajdź pracę,

- wykup polisę na życie,

- kup sobie psa obronnego,

- skorzystaj z usług firmy ochroniarskiej,

- zapisz się na kurs samoobrony,

- kup mieszkanie,

- kup dom,

- załóż konto w banku,

...

Ta lista nie ma końca.

Czy któraś z wymienionych strategii jest również Twoim sposobem na zaspokajanie potrzeby BEZPIECZEŃSTWA?

 

Jeżeli tak, to spróbuj zrobić jedną lub kilka rzeczy z powyższej listy. A potem sprawdź co czujesz? Jeżeli Twoje uczucia będą przyjemne to znaczy, że ta strategia pomogła Ci zadbać o potrzebę BEZPIECZEŃSTWA. A może ta strategia zaspokoiła inną potrzebę, której nie byłeś świadomy?

 

Jeżeli nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia wypróbuj inne strategie lub wróć do listy potrzeb i znajdź inną potrzebę, która domaga się zaspokojenia.

 

Pamiętaj, że na początku drogi rozwijania samoświadomości i odnalezienie Twoich niezaspokojonych potrzeb może zająć Ci trochę więcej czasu. Ale uwierz mi, że wraz z systematycznym treningiem Twoja umiejętność odnajdywania potrzeb, które domagają się zaspokojenia będzie coraz większa. Z czasem będziesz potrzebował dużo mniej czasu, by zatroszczyć się o siebie i Twoje potrzeby.

 

A może masz lub właśnie odkryłeś własne strategie zaspokajania potrzeby BEZPIECZEŃSTWA, którymi chcesz się podzielić z innymi? Wyślij e-mailem swoje strategie, a dopiszę je do listy - rozwoj@edukacja-rozwoj.com

 

Twoje strategie mogą stać się inspiracją dla innych, a Ty zadbasz o potrzebę DZIELENIA SIĘ.

 

Jeżeli nadal nie wiesz jak odnaleźć Twoje niezaspokojone potrzeby, które są źródłem Twoich nieprzyjemnych uczuć, to mam dla Ciebie kolejne wskazówki, które mogą okazać się wspierające.

 

Wybrałeś z listy potrzebę BEZPIECZEŃSTWA, próbowałeś różnych strategii, ale nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia, które tak bardzo Cię przytłaczają, że przeglądając listę potrzeb nie możesz odnaleźć tej niezaspokojonej.

 

Żeby ułatwić Ci to zadanie przygotowałam dla Ciebie zdecydowanie krótszą listę potrzeb. Kierowałam się moim wieloletnim doświadczeniem i wybrałam dla Ciebie tylko te potrzeby, które mają ścisły związek z potrzebą BEZPIECZEŃSTWA. Sprawdź, którą z tych potrzeb i w jaki sposób mógłbyś teraz zaspokoić.