nie chce Ci się czytać? POSŁUCHAJ

potrzeba PRZYGODY

potrzeba PLANU

potrzeba STRUKTURY

potrzeba PORZĄDKU

potrzeba UCZENIA SIĘ

potrzeba ROZWOJU

potrzeba POSTĘPU/REZULTATU

potrzeba WYZWAŃ

potrzeba JAKOŚCI

Wszyscy ludzie potrzebują CELU - czyli tego do czego dążysz, miejsca, do którego zmierzasz. Potrzebę CELU możesz zaspokoić różnymi STRATEGIAMI.

 

Może istnieć co najmniej 8 miliardów STRATEGII do zaspokajania każdej potrzeby. Dlaczego aż tak dużo? Bo każdy człowiek na świecie może mieć inną strategię do zaspokojenia swoich potrzeb. Każdy człowiek może mieć kilka lub nawet kilkanaście STRATEGII do zaspokajania każdej swojej potrzeby.

 

Czym jest STRATEGIA? Tym co robisz, mówisz lub nawet myślisz, a także tym co robią, mówią lub myślą inne osoby w Twoim otoczeniu.

 

Co możesz zrobić żeby zaspokoić potrzebę CELU? Przykładowe STRATEGIE:

- zastanów się do czego dążysz,

- zastanów się w jaką stronę zmierzasz,

- znajdź to "coś" do czego będziesz dążyć,

- znajdź swoje miejsca, do którego będziesz zmierzać,

JAK ODNALEŹĆ SWÓJ CEL?

- zacznij rozmawiać z ludźmi i daj się zainspirować,

- zacznij czytać artykuły, blogi, książki, by dać się zainspirować,

- weź udział w konferencjach, warsztatach, spotkaniach tematycznych,

- obserwuj ludzi lub grupy w mediach społecznościowych,

- wsłuchaj się w siebie i tam znaleźć odpowiedzi na pytania - co lubię robić?, co mnie interesuje?, co chcę osiągnąć?, co musi się wydarzyć, żeby było to możliwe?

- zacznij rozwijać samoświadomość,

- rozpocznij proces pracy nad sobą,

- zacznij próbować nowych rzeczy,

- znajdź swoje mocne strony,

- znajdź obszary, które Cię interesują,

- rozpocznij proces pracy nad sobą,

- zapisz się na terapię,

- rozpocznij autoterapię,

...

Ta lista nie ma końca.

Czy któraś z wymienionych strategii jest również Twoim sposobem na zaspokajanie potrzeby CELU?

 

Jeżeli tak, to spróbuj zrobić jedną lub kilka rzeczy z powyższej listy. A potem sprawdź co czujesz? Jeżeli Twoje uczucia będą przyjemne to znaczy, że ta strategia pomogła Ci zadbać o potrzebę CELU. A może ta strategia zaspokoiła inną potrzebę, której nie byłeś świadomy?

 

Jeżeli nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia wypróbuj inne strategie lub wróć do listy potrzeb i znajdź inną potrzebę, która domaga się zaspokojenia.

 

Pamiętaj, że na początku drogi rozwijania samoświadomości i odnalezienie Twoich niezaspokojonych potrzeb może zająć Ci trochę więcej czasu. Ale uwierz mi, że wraz z systematycznym treningiem Twoja umiejętność odnajdywania potrzeb, które domagają się zaspokojenia będzie coraz większa. Z czasem będziesz potrzebował dużo mniej czasu, by zatroszczyć się o siebie i Twoje potrzeby.

 

A może masz lub właśnie odkryłeś własne strategie zaspokajania potrzeby CELU, którymi chcesz się podzielić z innymi? Wyślij e-mailem swoje strategie, a dopiszę je do listy - rozwoj@edukacja-rozwoj.com

 

Twoje strategie mogą stać się inspiracją dla innych, a Ty zadbasz o potrzebę DZIELENIA SIĘ.

 

Jeżeli nadal nie wiesz jak odnaleźć Twoje niezaspokojone potrzeby, które są źródłem Twoich nieprzyjemnych uczuć, to mam dla Ciebie kolejne wskazówki, które mogą okazać się wspierające.

 

Wybrałeś z listy potrzebę CELU, próbowałeś różnych strategii, ale nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia, które tak bardzo Cię przytłaczają, że przeglądając listę potrzeb nie możesz odnaleźć tej niezaspokojonej.

 

Żeby ułatwić Ci to zadanie przygotowałam dla Ciebie zdecydowanie krótszą listę potrzeb. Kierowałam się moim wieloletnim doświadczeniem i wybrałam dla Ciebie tylko te potrzeby, które mają ścisły związek z potrzebą CELU. Sprawdź, którą z tych potrzeb i w jaki sposób mógłbyś teraz zaspokoić.