nie chce Ci się czytać? POSŁUCHAJ

potrzeba ZAUFANIA

potrzeba EMAPTII

potrzeba KONTAKTU

potrzeba MIŁOŚCI

potrzeba WSPARCIA

potrzeba ZROZUMIENIA

potrzeba DZIELENIA SIĘ

potrzeba AKCEPTACJI

potrzeba WYRAŻANIA SIĘ

Wszyscy ludzie potrzebują DOCENIENIA - czyli przyznania wartości i znaczenia temu co robią, mówią i kim są. Potrzebę DOCENIENIA możesz zaspokoić różnymi STRATEGIAMI.

 

Może istnieć co najmniej 8 miliardów STRATEGII do zaspokajania każdej potrzeby. Dlaczego aż tak dużo? Bo każdy człowiek na świecie może mieć inną strategię do zaspokojenia swoich potrzeb. Każdy człowiek może mieć kilka lub nawet kilkanaście STRATEGII do zaspokajania każdej swojej potrzeby.

 

Czym jest STRATEGIA? Tym co robisz, mówisz lub nawet myślisz, a także tym co robią, mówią lub myślą inne osoby w Twoim otoczeniu.

 

Co możesz zrobić żeby zaspokoić potrzebę DOCENIENIA? Przykładowe STRATEGIE:

- poproś Twojego partner żeby zaczął dostrzegać wartość i znaczenie tego, co mówisz, robisz i kim jesteś używając pochwał, mówiąc o tym, że jest z Ciebie dumny, mówiąc o swoich uczuciach i zaspokojonych potrzebach w związku z tym, co Ty robisz i mówisz,

- poproś członków Twojej rodziny żeby zaczęli dostrzegać wartość i znaczenie tego, co mówisz, robisz i kim jesteś używając pochwał, mówiąc o tym, że są z Ciebie dumni, mówiąc o swoich uczuciach i zaspokojonych potrzebach w związku z tym, co Ty robisz i mówisz,

- poproś Twoich przyjaciół lub znajomych żeby zaczęli dostrzegać wartość i znaczenie tego, co mówisz, robisz i kim jesteś używając pochwał, mówiąc o tym, że są z Ciebie dumni, mówiąc o swoich uczuciach i zaspokojonych potrzebach w związku z tym, co Ty robisz i mówisz,

- zacznij dostrzegać wartość i znaczenie tego, co mówisz, robisz i kim jesteś,

- zacznij prowadzić dzienniczek swoich uczuć,

- zacznij prowadzić dzienniczek wdzięczności - zapisuj każdego dnia co zrobiłeś lub powiedziałeś i jakie swoje potrzeby dzięki temu zaspokoiłeś,

- zacznij pisać pamiętnik,

- zacznij rozwijać samoświadomość,

- zauważaj swoje drobne sukcesy i bądź dumny z siebie,

- zacznij świętować swoje sukcesy,

...

Ta lista nie ma końca.

Czy któraś z wymienionych strategii jest również Twoim sposobem na zaspokajanie potrzeby DOCENIENIA?

 

Jeżeli tak, to spróbuj zrobić jedną lub kilka rzeczy z powyższej listy. A potem sprawdź co czujesz? Jeżeli Twoje uczucia będą przyjemne to znaczy, że ta strategia pomogła Ci zadbać o potrzebę DOCENIENIA. A może ta strategia zaspokoiła inną potrzebę, której nie byłeś świadomy?

 

Jeżeli nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia wypróbuj inne strategie lub wróć do listy potrzeb i znajdź inną potrzebę, która domaga się zaspokojenia.

 

Pamiętaj, że na początku drogi rozwijania samoświadomości i odnalezienie Twoich niezaspokojonych potrzeb może zająć Ci trochę więcej czasu. Ale uwierz mi, że wraz z systematycznym treningiem Twoja umiejętność odnajdywania potrzeb, które domagają się zaspokojenia będzie coraz większa. Z czasem będziesz potrzebował dużo mniej czasu, by zatroszczyć się o siebie i Twoje potrzeby.

 

A może masz lub właśnie odkryłeś własne strategie zaspokajania potrzeby DOCENIENIA, którymi chcesz się podzielić z innymi? Wyślij e-mailem swoje strategie, a dopiszę je do listy - rozwoj@edukacja-rozwoj.com

 

Twoje strategie mogą stać się inspiracją dla innych, a Ty zadbasz o potrzebę DZIELENIA SIĘ.

 

Jeżeli nadal nie wiesz jak odnaleźć Twoje niezaspokojone potrzeby, które są źródłem Twoich nieprzyjemnych uczuć, to mam dla Ciebie kolejne wskazówki, które mogą okazać się wspierające.

 

Wybrałeś z listy potrzebę DOCENIENIA, próbowałeś różnych strategii, ale nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia, które tak bardzo Cię przytłaczają, że przeglądając listę potrzeb nie możesz odnaleźć tej niezaspokojonej.

 

Żeby ułatwić Ci to zadanie przygotowałam dla Ciebie zdecydowanie krótszą listę potrzeb. Kierowałam się moim wieloletnim doświadczeniem i wybrałam dla Ciebie tylko te potrzeby, które mają ścisły związek z potrzebą DOCENIENIA. Sprawdź, którą z tych potrzeb i w jaki sposób mógłbyś teraz zaspokoić.