nie chce Ci się czytać? POSŁUCHAJ

potrzeby FIZYCZNE

potrzeba ZROZUMIENIA

potrzeba TROSKI O CIEBIE

potrzeba KONTAKTU

potrzeba CZUŁOŚCI

potrzeba MIŁOŚCI

potrzeba AKCEPTACJI

potrzeba BEZPIECZEŃSTWA

potrzeba TROSKI O INNYCH

potrzeba WSPARCIA

potrzeba EMPATII

potrzeba WSPÓŁPRACY

Wszyscy ludzie potrzebują DOTYKU. Nie tylko ludzie, ale również wszystkie ssaki potrzebują DOTYKU. Potrzeba DOTYKU ma swoje korzenie w naszych instynktach. Deficyty w zakresie potrzeby DOTYKU mogą mieć bardzo poważne konsekwencje w zakresie zaburzeń rozwoju i Twojej kondycji emocjonalnej. Potrzebę DOTYKU możesz zaspokoić różnymi STRATEGIAMI.

 

Może istnieć co najmniej 8 miliardów STRATEGII do zaspokajania każdej potrzeby. Dlaczego aż tak dużo? Bo każdy człowiek na świecie może mieć inną strategię do zaspokojenia swoich potrzeb. Każdy człowiek może mieć kilka lub nawet kilkanaście STRATEGII do zaspokajania każdej swojej potrzeby.

 

Czym jest STRATEGIA? Tym co robisz, mówisz lub nawet myślisz, a także tym co robią, mówią lub myślą inne osoby w Twoim otoczeniu.

 

Co możesz zrobić żeby zaspokoić potrzebę DOTYKU? Przykładowe STRATEGIE:

- przytul się do kogoś,

- pogłaszcz psa,

- idź na masaż,

- witaj się uściskiem dłoni,

- poklep się po ramieniu,

- trzymanie za rękę z Twoim partnerem, przyjacielem, lub inną osobą, która jest dla Ciebie ważna,

- witaj się przybijając "piątki",

- witaj się "żółwikiem",

- idź do fryzjera,

- podrap się,

- uprawiaj seks,

- całuj się,

- zacznij nosić wygodne ubrania,

- otul się kocem,

- weź ciepłą kąpiel,

- balsamuj lub kremuj swoje ciało,

...

Ta lista nie ma końca.

Czy któraś z wymienionych strategii jest również Twoim sposobem na zaspokajanie potrzeby DOTYKU?

Jeżeli tak, to spróbuj zrobić jedną lub kilka rzeczy z powyższej listy. A potem sprawdź co czujesz? Jeżeli Twoje uczucia będą przyjemne to znaczy, że ta strategia pomogła Ci zadbać o potrzebę DOTYKU. A może ta strategia zaspokoiła inną potrzebę, której nie byłeś świadomy?

 

Jeżeli nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia wypróbuj inne strategie lub wróć do listy potrzeb i znajdź inną potrzebę, która domaga się zaspokojenia.

 

Pamiętaj, że na początku drogi rozwijania samoświadomości i odnalezienie Twoich niezaspokojonych potrzeb może zająć Ci trochę więcej czasu. Ale uwierz mi, że wraz z systematycznym treningiem Twoja umiejętność odnajdywania potrzeb, które domagają się zaspokojenia będzie coraz większa. Z czasem będziesz potrzebował dużo mniej czasu, by zatroszczyć się o siebie i Twoje potrzeby.

 

A może masz lub właśnie odkryłeś własne strategie zaspokajania potrzeby DOTYKU, którymi chcesz się podzielić z innymi? Wyślij e-mailem swoje strategie, a dopiszę je do listy - rozwoj@edukacja-rozwoj.com

 

Twoje strategie mogą stać się inspiracją dla innych, a Ty zadbasz o potrzebę DZIELENIA SIĘ.

 

Jeżeli nadal nie wiesz jak odnaleźć Twoje niezaspokojone potrzeby, które są źródłem Twoich nieprzyjemnych uczuć, to mam dla Ciebie kolejne wskazówki, które mogą okazać się wspierające.

 

Wybrałeś z listy potrzebę DOTYKU, próbowałeś różnych strategii, ale nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia, które tak bardzo Cię przytłaczają, że przeglądając listę potrzeb nie możesz odnaleźć tej niezaspokojonej.

 

Żeby ułatwić Ci to zadanie przygotowałam dla Ciebie zdecydowanie krótszą listę potrzeb. Kierowałam się moim wieloletnim doświadczeniem i wybrałam dla Ciebie tylko te potrzeby, które mają ścisły związek z potrzebą DOTYKU. Sprawdź, którą z tych potrzeb i w jaki sposób mógłbyś teraz zaspokoić.