nie chce Ci się czytać? POSŁUCHAJ

potrzeba TROSKI O INNYCH

potrzeba TROSKI O CIEBIE

potrzeba BYCIA SŁYSZANYM

potrzeba BYCIA WIDZIANYM

potrzeba PRZYNALEŻNOŚCI

potrzeba KONTAKTU

potrzeba EMPATII

potrzeba WYRAŻANIA SIĘ

potrzeba DOCENIENIA

potrzeba WSPÓŁPRACY

potrzeba WSPARCIA

Wszyscy ludzie potrzebują DZIELIĆ SIĘ - swoimi uczuciami, myślami, pomysłami, trudnościami, zasobami. Potrzebę DZIELENIA SIĘ możesz zaspokoić różnymi STRATEGIAMI.

 

Może istnieć co najmniej 8 miliardów STRATEGII do zaspokajania każdej potrzeby. Dlaczego aż tak dużo? Bo każdy człowiek na świecie może mieć inną strategię do zaspokojenia swoich potrzeb. Każdy człowiek może mieć kilka lub nawet kilkanaście STRATEGII do zaspokajania każdej swojej potrzeby.

 

Czym jest STRATEGIA? Tym co robisz, mówisz lub nawet myślisz, a także tym co robią, mówią lub myślą inne osoby w Twoim otoczeniu.

 

Co możesz zrobić żeby zaspokoić potrzebę DZIELENIA SIĘ? Przykładowe STRATEGIE:

- porozmawiaj z zaufaną osobą o Twoich uczuciach,

- porozmawiaj z zaufaną osobą o Twoich trudnościach i problemach,

- porozmawiaj z innymi ludźmi o Twoich przemyśleniach, planach, marzeniach, celach,

- zorganizuj i przeprowadź szkolenie z obszarów i tematów, w których jesteś ekspertem,

- skorzystaj z własnych zasobów w służbie innym,

- zostań wolontariuszem w organizacji pozarządowej,

- zacznij pisać pamiętnik,

- zacznij nagrywać podcast,

- zacznij prowadzić dzienniczek Twoich uczuć i potrzeb,

- zacznij pisać artykuły na tematy, w których jesteś ekspertem,

- zacznij prowadzić bloga,

- prowadź swoje konta w mediach społecznościowych,

- wyślij do mnie Twoje strategie zaspokajania różnych potrzeb, a ja dopiszę je do listy,

...

Ta lista nie ma końca.

Czy któraś z wymienionych strategii jest również Twoim sposobem na zaspokajanie potrzeby DZIELENIA SIĘ?

Jeżeli tak, to spróbuj zrobić jedną lub kilka rzeczy z powyższej listy. A potem sprawdź co czujesz? Jeżeli Twoje uczucia będą przyjemne to znaczy, że ta strategia pomogła Ci zadbać o potrzebę DZIELENIA SIĘ. A może ta strategia zaspokoiła inną potrzebę, której nie byłeś świadomy?

 

Jeżeli nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia wypróbuj inne strategie lub wróć do listy potrzeb i znajdź inną potrzebę, która domaga się zaspokojenia.

 

Pamiętaj, że na początku drogi rozwijania samoświadomości i odnalezienie Twoich niezaspokojonych potrzeb może zająć Ci trochę więcej czasu. Ale uwierz mi, że wraz z systematycznym treningiem Twoja umiejętność odnajdywania potrzeb, które domagają się zaspokojenia będzie coraz większa. Z czasem będziesz potrzebował dużo mniej czasu, by zatroszczyć się o siebie i Twoje potrzeby.

 

A może masz lub właśnie odkryłeś własne strategie zaspokajania potrzeby DZIELENIA SIĘ, którymi chcesz się podzielić z innymi? Wyślij e-mailem swoje strategie, a dopiszę je do listy - rozwoj@edukacja-rozwoj.com

 

Twoje strategie mogą stać się inspiracją dla innych, a Ty zadbasz o potrzebę DZIELENIA SIĘ.

 

Jeżeli nadal nie wiesz jak odnaleźć Twoje niezaspokojone potrzeby, które są źródłem Twoich nieprzyjemnych uczuć, to mam dla Ciebie kolejne wskazówki, które mogą okazać się wspierające.

 

Wybrałeś z listy potrzebę DZIELENIA SIĘ, próbowałeś różnych strategii, ale nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia, które tak bardzo Cię przytłaczają, że przeglądając listę potrzeb nie możesz odnaleźć tej niezaspokojonej.

 

Żeby ułatwić Ci to zadanie przygotowałam dla Ciebie zdecydowanie krótszą listę potrzeb. Kierowałam się moim wieloletnim doświadczeniem i wybrałam dla Ciebie tylko te potrzeby, które mają ścisły związek z potrzebą DZIELENIA SIĘ. Sprawdź, którą z tych potrzeb i w jaki sposób mógłbyś teraz zaspokoić.