nie chce Ci się czytać? POSŁUCHAJ

potrzeba ZAUFANIA

potrzeba ZROZUMIENIA

potrzeba BYCIA SŁYSZANYM

potrzeba EMPATII

potrzeba PRZYNALEŻNOŚCI

potrzeba STABILNOŚCI

potrzeba WYRAŻANIA SIĘ

potrzeba WSPÓŁPRACY

potrzeba BYCIA SOBĄ

Wszyscy ludzie potrzebują ENERGII czyli siły napędowej do życia. Potrzebujesz ENERGII żeby wstać z łóżka, żeby myśleć, działać, żeby realizować cele, marzenia i rozwijać swoje pasje. Potrzebę ENERGII możesz zaspokoić różnymi STRATEGIAMI.

 

Może istnieć co najmniej 8 miliardów STRATEGII do zaspokajania każdej potrzeby. Dlaczego aż tak dużo? Bo każdy człowiek na świecie może mieć inną strategię do zaspokojenia swoich potrzeb. Każdy człowiek może mieć kilka lub nawet kilkanaście STRATEGII do zaspokajania każdej swojej potrzeby.

 

Czym jest STRATEGIA? Tym co robisz, mówisz lub nawet myślisz, a także tym co robią, mówią lub myślą inne osoby w Twoim otoczeniu.

 

Co możesz zrobić żeby zaspokoić potrzebę ENERGII? Przykładowe STRATEGIE:

- spędzaj czas z Twoim partnerem,

- spęczaj czas z rodziną,

- spędzaj czas z przyjaciółmi i znajomymi,

- znajdź swój cel w życiu,

- zacznij planować swój dzień, tydzień, miesiąc swoje życie,

- rozwijaj się,

- odnajdź swoje pasje,

- odnajdź to, co Cię interesuje,

- ucz się

- relaksuj,

- medytuj,

- znajdź czas na zabawę,

- uprawiaj sport,

- spędzaj czas w przyrodzie,

- jedz ulubione potrawy,

- zajmij się rozwojem samoświadomości,

- rozpocznij terapię,

- rozpocznij autoterapia,

- skup się na zdobywaniu nowej wiedzy,

- skup się na zdobywaniu nowych umiejętności,

- zacznij zdrowo się odżywiać,

- sprawdź czy doświadczasz konfliktów wewnętrznych,

- znajdź sposób by puścić ciężary, które dźwigasz,

- pozwól sobie na kontakt z wszystkimi uczuciami, których doświadczasz,

...

Ta lista nie ma końca.

Czy któraś z wymienionych strategii jest również Twoim sposobem na zaspokajanie potrzeby ENERGII?

 

Jeżeli tak, to spróbuj zrobić jedną lub kilka rzeczy z powyższej listy. A potem sprawdź co czujesz? Jeżeli Twoje uczucia będą przyjemne to znaczy, że ta strategia pomogła Ci zadbać o potrzebę ENERGII. A może ta strategia zaspokoiła inną potrzebę, której nie byłeś świadomy?

 

Jeżeli nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia wypróbuj inne strategie lub wróć do listy potrzeb i znajdź inną potrzebę, która domaga się zaspokojenia.

 

Pamiętaj, że na początku drogi rozwijania samoświadomości i odnalezienie Twoich niezaspokojonych potrzeb może zająć Ci trochę więcej czasu. Ale uwierz mi, że wraz z systematycznym treningiem Twoja umiejętność odnajdywania potrzeb, które domagają się zaspokojenia będzie coraz większa. Z czasem będziesz potrzebował dużo mniej czasu, by zatroszczyć się o siebie i Twoje potrzeby.

 

A może masz lub właśnie odkryłeś własne strategie zaspokajania potrzeby ENERGII, którymi chcesz się podzielić z innymi? Wyślij e-mailem swoje strategie, a dopiszę je do listy - rozwoj@edukacja-rozwoj.com

 

Twoje strategie mogą stać się inspiracją dla innych, a Ty zadbasz o potrzebę DZIELENIA SIĘ.

 

Jeżeli nadal nie wiesz jak odnaleźć Twoje niezaspokojone potrzeby, które są źródłem Twoich nieprzyjemnych uczuć, to mam dla Ciebie kolejne wskazówki, które mogą okazać się wspierające.

 

Wybrałeś z listy potrzebę ENERGII, próbowałeś różnych strategii, ale nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia, które tak bardzo Cię przytłaczają, że przeglądając listę potrzeb nie możesz odnaleźć tej niezaspokojonej.

 

Żeby ułatwić Ci to zadanie przygotowałam dla Ciebie zdecydowanie krótszą listę potrzeb. Kierowałam się moim wieloletnim doświadczeniem i wybrałam dla Ciebie tylko te potrzeby, które mają ścisły związek z potrzebą ENERGII. Sprawdź, którą z tych potrzeb i w jaki sposób mógłbyś teraz zaspokoić.