nie chce Ci się czytać? POSŁUCHAJ

potrzeba ZAUFANIA

potrzeba ZROZUMIENIA

potrzeba BYCIA SŁYSZANYM

potrzeba EMPATII

potrzeba PRZYNALEŻNOŚCI

potrzeba STABILNOŚCI

potrzeba WYRAŻANIA SIĘ

potrzeba WSPÓŁPRACY

potrzeba BYCIA SOBĄ

Wszyscy ludzie potrzebują JASNOŚCI. Potrzebujesz pewności, że to co mówią i robią inni ludzie jest dla Ciebie zrozumiałe i nie budzi żadnych wątpliwości. Potrzebujesz również JASNOŚCI, że to co Ty mówisz lub robisz jest odbierane przez innych zgodnie z Twoimi intencjami. Potrzebę JASNOŚCI możesz zaspokoić różnymi STRATEGIAMI.

 

Może istnieć co najmniej 8 miliardów STRATEGII do zaspokajania każdej potrzeby. Dlaczego aż tak dużo? Bo każdy człowiek na świecie może mieć inną strategię do zaspokojenia swoich potrzeb. Każdy człowiek może mieć kilka lub nawet kilkanaście STRATEGII do zaspokajania każdej swojej potrzeby.

 

Czym jest STRATEGIA? Tym co robisz, mówisz lub nawet myślisz, a także tym co robią, mówią lub myślą inne osoby w Twoim otoczeniu.

 

Co możesz zrobić żeby zaspokoić potrzebę JASNOŚCI? Przykładowe STRATEGIE:

- zadawaj pytania,

- dopytuj,

- wyjaśniaj wątpliwości z innymi ludźmi,

- parafrazuj wypowiedzi, które słyszysz,

- unikaj interpretacji,

- rozmawiaj o faktach,

- pytaj o intencje,

- pytaj o cel wypowiedzi, którą słyszysz,

- skup się na dążeniu do zrozumienia drugiego człowieka,

- dyskutuj,

- sprawdzaj, czy to co mówisz zostało odebrane dokładnie w taki sposób w jaki chciałeś to przekazać,

- rozwiązuj konflikty w empatyczny sposób,

- stawiaj granice w empatyczny sposób,

- komunikuj się w empatyczny sposób - mów co czujesz, czego potrzebujesz i o co prosisz,

- unikaj ocen, osądów i krytyki,

...

Ta lista nie ma końca.

Czy któraś z wymienionych strategii jest również Twoim sposobem na zaspokajanie potrzeby JASNOŚCI?

 

Jeżeli tak, to spróbuj zrobić jedną lub kilka rzeczy z powyższej listy. A potem sprawdź co czujesz? Jeżeli Twoje uczucia będą przyjemne to znaczy, że ta strategia pomogła Ci zadbać o potrzebę JASNOŚCI. A może ta strategia zaspokoiła inną potrzebę, której nie byłeś świadomy?

 

Jeżeli nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia wypróbuj inne strategie lub wróć do listy potrzeb i znajdź inną potrzebę, która domaga się zaspokojenia.

 

Pamiętaj, że na początku drogi rozwijania samoświadomości i odnalezienie Twoich niezaspokojonych potrzeb może zająć Ci trochę więcej czasu. Ale uwierz mi, że wraz z systematycznym treningiem Twoja umiejętność odnajdywania potrzeb, które domagają się zaspokojenia będzie coraz większa. Z czasem będziesz potrzebował dużo mniej czasu, by zatroszczyć się o siebie i Twoje potrzeby.

 

A może masz lub właśnie odkryłeś własne strategie zaspokajania potrzeby JASNOŚCI, którymi chcesz się podzielić z innymi? Wyślij e-mailem swoje strategie, a dopiszę je do listy - rozwoj@edukacja-rozwoj.com

 

Twoje strategie mogą stać się inspiracją dla innych, a Ty zadbasz o potrzebę DZIELENIA SIĘ.

 

Jeżeli nadal nie wiesz jak odnaleźć Twoje niezaspokojone potrzeby, które są źródłem Twoich nieprzyjemnych uczuć, to mam dla Ciebie kolejne wskazówki, które mogą okazać się wspierające.

 

Wybrałeś z listy potrzebę JASNOŚCI, próbowałeś różnych strategii, ale nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia, które tak bardzo Cię przytłaczają, że przeglądając listę potrzeb nie możesz odnaleźć tej niezaspokojonej.

 

Żeby ułatwić Ci to zadanie przygotowałam dla Ciebie zdecydowanie krótszą listę potrzeb. Kierowałam się moim wieloletnim doświadczeniem i wybrałam dla Ciebie tylko te potrzeby, które mają ścisły związek z potrzebą JASNOŚCI. Sprawdź, którą z tych potrzeb i w jaki sposób mógłbyś teraz zaspokoić.