nie chce Ci się czytać? POSŁUCHAJ

Wszyscy ludzie potrzebują NIEZALEŻNOŚCI - stawanie się coraz bardziej NIEZALEŻNYM jest naturalną częścią rozwoju. Dzieci mimo, że są zależne od swoich rodziców w zakresie finansowym i bytowym również potrzebują NIEZALEŻNOŚCI w zakresie myślenia, podejmowania decyzji dotyczących kierunku dalszej edukacji, zainteresowań, pasji, spędzania wolnego czasu, systemu wartości, poglądów i przekonań. Dorośli potrzebują NIEZALEŻNOŚCI czyli możliwości dokonywania samodzielnych wyborów we wszystkich obszarach swojego życia, oczywiście w ramach zasad i norm grup, w których żyją. Potrzebę NIEZALEŻNOŚCI możesz zaspokoić różnymi STRATEGIAMI.

 

Może istnieć co najmniej 8 miliardów STRATEGII do zaspokajania każdej potrzeby. Dlaczego aż tak dużo? Bo każdy człowiek na świecie może mieć inną strategię do zaspokojenia swoich potrzeb. Każdy człowiek może mieć kilka lub nawet kilkanaście STRATEGII do zaspokajania każdej swojej potrzeby.

 

Czym jest STRATEGIA? Tym co robisz, mówisz lub nawet myślisz, a także tym co robią, mówią lub myślą inne osoby w Twoim otoczeniu.

 

Co możesz zrobić żeby zaspokoić potrzebę NIEZALEŻNOŚCI? Przykładowe STRATEGIE:

- sprawdź czy w Twojej relacji partnerskiej masz możliwość samodzielności w myśleniu, działaniu oraz wyrażaniu własnych wartości, uczuć, potrzeb i poglądów, jeżeli nie - to porozmawiaj ze swoim partnerem o tym, co chciałbyś zmienić w Waszej relacji,

- sprawdź czy w Twoich relacjach rodzinnych masz możliwość samodzielności w myśleniu, działaniu oraz wyrażaniu własnych wartości, uczuć, potrzeb i poglądów, jeżeli nie - to porozmawiaj z członkami Twojej rodziny o tym, co chciałbyś zmienić w Waszych relacjach,

- sprawdź czy w relacjach z Twoimi przyjaciółmi lub znajomymi masz możliwość samodzielności w myśleniu, działaniu oraz wyrażaniu własnych wartości, uczuć, potrzeb i poglądów, jeżeli nie - to porozmawiaj z Twoimi przyjaciółmi lub znajomymi o tym, co chciałbyś zmienić w Waszych relacjach,

- wybierz samodzielnie kierunek dalszego kształcenia,

- wybierz samodzielnie Twoją ścieżkę zawodową,

- samodzielnie dokonaj wyboru Twoich pasji i zainteresowań,

- wybierz samodzielnie styl Twojego ubioru,

- wybierz samodzielnie styl Twojego odżywiania,

- samodzielnie określ system Twoich wartości i wierzeń,

- samodzielnie wybierz to, co chcesz robić,

- mów otwarcie o Twoich poglądach,

- mów otwarcie o Twoich przekonaniach,

- mów otwarcie o Twoich celach,

- mów otwarcie o Twoich uczuciach i potrzebach,

- daj sobie prawo do wypowiadania własnego zdania,

...

Ta lista nie ma końca.

Czy któraś z wymienionych strategii jest również Twoim sposobem na zaspokajanie potrzeby NIEZALEŻNOŚCI?

 

Jeżeli tak, to spróbuj zrobić jedną lub kilka rzeczy z powyższej listy. A potem sprawdź co czujesz? Jeżeli Twoje uczucia będą przyjemne to znaczy, że ta strategia pomogła Ci zadbać o potrzebę NIEZALEŻNOŚCI. A może ta strategia zaspokoiła inną potrzebę, której nie byłeś świadomy?

 

Jeżeli nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia wypróbuj inne strategie lub wróć do skróconej listy potrzeb z poprzedniej strony. Wybierz kolejną, proponowaną przeze mnie potrzebę i sprawdź, która z nich domaga się zaspokojenia.