nie chce Ci się czytać? POSŁUCHAJ

Wszyscy ludzie potrzebują ODPOCZYNKU - czyli czasu poświęconego na pozbywanie się zmęczenia, poprzez robienie tego, co sprawia Ci przyjemność. Potrzebujesz ODPOCZYNKU jeżeli odczuwasz zmęczenie zarówno na poziomie fizycznym, jak i emocjonalnym. Potrzebę ODPOCZYNKU możesz zaspokoić różnymi STRATEGIAMI.

 

Może istnieć co najmniej 8 miliardów STRATEGII do zaspokajania każdej potrzeby. Dlaczego aż tak dużo? Bo każdy człowiek na świecie może mieć inną strategię do zaspokojenia swoich potrzeb. Każdy człowiek może mieć kilka lub nawet kilkanaście STRATEGII do zaspokajania każdej swojej potrzeby.

 

Czym jest STRATEGIA? Tym co robisz, mówisz lub nawet myślisz, a także tym co robią, mówią lub myślą inne osoby w Twoim otoczeniu.

 

Co możesz zrobić żeby zaspokoić potrzebę ODPOCZYNKU? Przykładowe STRATEGIE:

- porozmawiaj z partnerem, członkiem Twojej rodziny, przyjacielem, znajomym lub terapeutą,

- zorganizuj spotkanie towarzyskie,

- idź spać,

- połóż się wygodnie,

- tańcz,

- śpiewaj,

- rysuj,

- słuchaj muzyki,

- idź na spacer,

- idź pobiegać,

- idź na rower,

- idź na siłownię,

- zorganizuj grę zespołową,

- idź na trening sportowy,

- pograj w gry komputerowe,

- przeczytaj książkę,

- posłuchaj podcastu,

- obejrzyj jakiś film lub serial,

- spędź czas w przyrodzie,

- idź na basen,

- wybierz się w podróż,

...

Ta lista nie ma końca.

Czy któraś z wymienionych strategii jest również Twoim sposobem na zaspokajanie potrzeby ODPOCZYNKU?

 

Jeżeli tak, to spróbuj zrobić jedną lub kilka rzeczy z powyższej listy. A potem sprawdź co czujesz? Jeżeli Twoje uczucia będą przyjemne to znaczy, że ta strategia pomogła Ci zadbać o potrzebę ODPOCZYNKU. A może ta strategia zaspokoiła inną potrzebę, której nie byłeś świadomy?

 

Jeżeli nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia wypróbuj inne strategie lub wróć do skróconej listy potrzeb z poprzedniej strony. Wybierz kolejną, proponowaną przeze mnie potrzebę i sprawdź, która z nich domaga się zaspokojenia.