nie chce Ci się czytać? POSŁUCHAJ

potrzeba HARMONII

potrzeba ZABAWY

potrzeba LEKKOŚCI/ŁATWOŚCI

potrzeba PRZYGODY

potrzeba BEZPIECZEŃSTWA

potrzeba STABILNOŚCI

potrzeba KONTAKTU

potrzeba MIŁOŚCI

potrzeba EMPATII

Wszyscy ludzie potrzebują ODPOCZYNKU - czyli czasu poświęconego na pozbywanie się zmęczenia, poprzez robienie tego, co sprawia Ci przyjemność. Potrzebujesz ODPOCZYNKU jeżeli odczuwasz zmęczenie zarówno na poziomie fizycznym, jak i emocjonalnym. Potrzebę ODPOCZYNKU możesz zaspokoić różnymi STRATEGIAMI.

 

Może istnieć co najmniej 8 miliardów STRATEGII do zaspokajania każdej potrzeby. Dlaczego aż tak dużo? Bo każdy człowiek na świecie może mieć inną strategię do zaspokojenia swoich potrzeb. Każdy człowiek może mieć kilka lub nawet kilkanaście STRATEGII do zaspokajania każdej swojej potrzeby.

 

Czym jest STRATEGIA? Tym co robisz, mówisz lub nawet myślisz, a także tym co robią, mówią lub myślą inne osoby w Twoim otoczeniu.

 

Co możesz zrobić żeby zaspokoić potrzebę ODPOCZYNKU? Przykładowe STRATEGIE:

- porozmawiaj z partnerem, członkiem Twojej rodziny, przyjacielem, znajomym lub terapeutą,

- zorganizuj spotkanie towarzyskie,

- idź spać,

- połóż się wygodnie,

- tańcz,

- śpiewaj,

- rysuj,

- słuchaj muzyki,

- idź na spacer,

- idź pobiegać,

- idź na rower,

- idź na siłownię,

- zorganizuj grę zespołową,

- idź na trening sportowy,

- pograj w gry komputerowe,

- przeczytaj książkę,

- posłuchaj podcastu,

- obejrzyj jakiś film lub serial,

- spędź czas w przyrodzie,

- idź na basen,

- wybierz się w podróż,

...

Ta lista nie ma końca.

Czy któraś z wymienionych strategii jest również Twoim sposobem na zaspokajanie potrzeby ODPOCZYNKU?

 

Jeżeli tak, to spróbuj zrobić jedną lub kilka rzeczy z powyższej listy. A potem sprawdź co czujesz? Jeżeli Twoje uczucia będą przyjemne to znaczy, że ta strategia pomogła Ci zadbać o potrzebę ODPOCZYNKU. A może ta strategia zaspokoiła inną potrzebę, której nie byłeś świadomy?

 

Jeżeli nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia wypróbuj inne strategie lub wróć do listy potrzeb i znajdź inną potrzebę, która domaga się zaspokojenia.

 

Pamiętaj, że na początku drogi rozwijania samoświadomości i odnalezienie Twoich niezaspokojonych potrzeb może zająć Ci trochę więcej czasu. Ale uwierz mi, że wraz z systematycznym treningiem Twoja umiejętność odnajdywania potrzeb, które domagają się zaspokojenia będzie coraz większa. Z czasem będziesz potrzebował dużo mniej czasu, by zatroszczyć się o siebie i Twoje potrzeby.

 

A może masz lub właśnie odkryłeś własne strategie zaspokajania potrzeby ODPOCZYNKU, którymi chcesz się podzielić z innymi? Wyślij e-mailem swoje strategie, a dopiszę je do listy - rozwoj@edukacja-rozwoj.com

 

Twoje strategie mogą stać się inspiracją dla innych, a Ty zadbasz o potrzebę DZIELENIA SIĘ.

 

Jeżeli nadal nie wiesz jak odnaleźć Twoje niezaspokojone potrzeby, które są źródłem Twoich nieprzyjemnych uczuć, to mam dla Ciebie kolejne wskazówki, które mogą okazać się wspierające.

 

Wybrałeś z listy potrzebę ODPOCZYNKU, próbowałeś różnych strategii, ale nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia, które tak bardzo Cię przytłaczają, że przeglądając listę potrzeb nie możesz odnaleźć tej niezaspokojonej.

 

Żeby ułatwić Ci to zadanie przygotowałam dla Ciebie zdecydowanie krótszą listę potrzeb. Kierowałam się moim wieloletnim doświadczeniem i wybrałam dla Ciebie tylko te potrzeby, które mają ścisły związek z potrzebą ODPOCZYNKU. Sprawdź, którą z tych potrzeb i w jaki sposób mógłbyś teraz zaspokoić.