nie chce Ci się czytać? POSŁUCHAJ

potrzeba BEZPIECZEŃSTWA

potrzeba UCZCIWOŚCI

potrzeba JAKOŚCI

potrzeba WSPÓŁPRACY

potrzeba ZAUFANIA

potrzeba EFEKTYWNOŚCI

potrzeba STABILNOŚCI

potrzeba POSTĘPU/REZULTATU

potrzeba JEDNOŚCI

potrzeba PORZĄDKU

potrzeba HARMONII

potrzeba STRUKTURY

Wszyscy ludzie potrzebują ODPOWIEDZIALNOŚCI - czyli nieuchylania się od konsekwencji swoich decyzji, zachowań i wypowiadanych słów. Potrzeba ODPOWIEDZIALNOŚCI z jednej strony dotyczy Twoich decyzji, zachowań i wypowiadanych słów, a z drugiej strony ma związek z decyzjami, zachowaniami i wypowiedziami osób z Twojego otoczenia. Potrzebę ODPOWIEDZIALNOŚCI możesz zaspokoić różnymi STRATEGIAMI.

 

Może istnieć co najmniej 8 miliardów STRATEGII do zaspokajania każdej potrzeby. Dlaczego aż tak dużo? Bo każdy człowiek na świecie może mieć inną strategię do zaspokojenia swoich potrzeb. Każdy człowiek może mieć kilka lub nawet kilkanaście STRATEGII do zaspokajania każdej swojej potrzeby.

 

Czym jest STRATEGIA? Tym co robisz, mówisz lub nawet myślisz, a także tym co robią, mówią lub myślą inne osoby w Twoim otoczeniu.

 

Co możesz zrobić żeby zaspokoić potrzebę ODPOWIEDZIALNOŚCI? Przykładowe STRATEGIEI:

- poproś Twojego partnera żeby podejmował działania, do których się przed Tobą zobowiązał,

- poproś członków Twojej rodziny żeby podejmowali działania, do których się przed Tobą zobowiązali,

- poproś Twoich przyjaciół lub znajomych żeby podejmowali działania, do których się przed Tobą zobowiązali,

- sam podejmuj działania, do których się zobowiązałeś,

- jeżeli słowa, działania lub decyzje Twojego partnera zranią Cię, poroś żeby podjął działania, by naprawić wyrządzone Ci krzywdy,

- jeżeli słowa, działania lub decyzje członków Twojej rodziny zranią Cię, poproś żeby podjęli działania, by naprawić wyrządzone Ci krzywdy,

- jeżeli Twoje słowa, działania lub decyzje zranią kogoś, to podejmij działania, by naprawić wyrządzone innym krzywdy,

- weź na siebie konsekwencje niezaspokajania własnych potrzeb,

- weź na siebie konsekwencje niezajmowania się rozwojem samoświadomości,

- weź na siebie konsekwencje niewywiązywania się z powierzonych Ci obowiązków,

- weź na siebie konsekwencje podjętych przez Ciebie decyzji,

- weź na siebie konsekwencje wypowiedzianych słów,

- weź na siebie konsekwencje swoich działań,

...

Ta lista nie ma końca.

Czy któraś z wymienionych strategii jest również Twoim sposobem na zaspokajanie potrzeby ODPOWIEDZIALNOŚCI?

 

Jeżeli tak, to spróbuj zrobić jedną lub kilka rzeczy z powyższej listy. A potem sprawdź co czujesz? Jeżeli Twoje uczucia będą przyjemne to znaczy, że ta strategia pomogła Ci zadbać o potrzebę ODPOWIEDZIALNOŚCI. A może ta strategia zaspokoiła inną potrzebę, której nie byłeś świadomy?

 

Jeżeli nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia wypróbuj inne strategie lub wróć do listy potrzeb i znajdź inną potrzebę, która domaga się zaspokojenia.

 

Pamiętaj, że na początku drogi rozwijania samoświadomości i odnalezienie Twoich niezaspokojonych potrzeb może zająć Ci trochę więcej czasu. Ale uwierz mi, że wraz z systematycznym treningiem Twoja umiejętność odnajdywania potrzeb, które domagają się zaspokojenia będzie coraz większa. Z czasem będziesz potrzebował dużo mniej czasu, by zatroszczyć się o siebie i Twoje potrzeby.

 

A może masz lub właśnie odkryłeś własne strategie zaspokajania potrzeby ODPOWIEDZIALNOŚCI, którymi chcesz się podzielić z innymi? Wyślij e-mailem swoje strategie, a dopiszę je do listy - rozwoj@edukacja-rozwoj.com

 

Twoje strategie mogą stać się inspiracją dla innych, a Ty zadbasz o potrzebę DZIELENIA SIĘ.

 

Jeżeli nadal nie wiesz jak odnaleźć Twoje niezaspokojone potrzeby, które są źródłem Twoich nieprzyjemnych uczuć, to mam dla Ciebie kolejne wskazówki, które mogą okazać się wspierające.

 

Wybrałeś z listy potrzebę ODPOWIEDZIALNOŚCI, próbowałeś różnych strategii, ale nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia, które tak bardzo Cię przytłaczają, że przeglądając listę potrzeb nie możesz odnaleźć tej niezaspokojonej.

 

Żeby ułatwić Ci to zadanie przygotowałam dla Ciebie zdecydowanie krótszą listę potrzeb. Kierowałam się moim wieloletnim doświadczeniem i wybrałam dla Ciebie tylko te potrzeby, które mają ścisły związek z potrzebą ODPOWIEDZIALNOŚCI. Sprawdź, którą z tych potrzeb i w jaki sposób mógłbyś teraz zaspokoić.