nie chce Ci się czytać? POSŁUCHAJ

Wszyscy ludzie potrzebują OPŁAKIWANIA strat, których doświadczają - śmierci ważnej osoby, choroby, zakończenia relacji, utraty zaufania, bezpieczeństwa i stabilności, niezrealizowanych marzeń, doświadczonych porażek.  Potrzebę OPŁAKIWANIA możesz zaspokoić różnymi STRATEGIAMI.

 

Może istnieć co najmniej 8 miliardów STRATEGII do zaspokajania każdej potrzeby. Dlaczego aż tak dużo? Bo każdy człowiek na świecie może mieć inną strategię do zaspokojenia swoich potrzeb. Każdy człowiek może mieć kilka lub nawet kilkanaście STRATEGII do zaspokajania każdej swojej potrzeby.

 

Czym jest STRATEGIA? Tym co robisz, mówisz lub nawet myślisz, a także tym co robią, mówią lub myślą inne osoby w Twoim otoczeniu. 

 

Co możesz zrobić żeby zaspokoić potrzebę OPŁAKIWANIA? Przykładowe STRATEGIE:

- pozwól sobie na płacz,

- wspominaj,

- znajdź sposób na wyrażenie żalu po stracie,

- uświadom sobie swoje uczucia,

- nazwij swoje uczucia,

- bądź w kontakcie ze swoimi uczuciami,

- porozmawiaj z zaufaną osobą,

- idź na terapię,

- słuchaj nastrojowej muzyki,

- pisz pamiętnik,

- rysuj swoje emocji,

- wyraź swoje emocje w tańcu,

- wyraź swoje emocje poprzez śpiew,

- rozpocznij proces akceptacji straty,

- wybacz czyli puść,

- puść żal w wyobraźni,

- przejdź 5 etapów żałoby - 1. Pozwól sobie na doświadczanie szoku, zaprzeczania i otępienia. 2. Pozwól sobie na doświadczanie tęsknoty, rozgoryczenia, i żalu. 3. Pozwól sobie na dezorganizację w Twoim życiu. 4. Zacznij organizować swoje życie na nowo. 5. Zaakceptuj obecną sytuację - akceptacja oznacza uznanie, że strata, której doświadczyłeś jest faktem.

...

Ta lista nie ma końca.

Czy któraś z wymienionych strategii jest również Twoim sposobem na zaspokajanie potrzeby OPŁAKIWANIA?

 

Jeżeli tak, to spróbuj zrobić jedną lub kilka rzeczy z powyższej listy. A potem sprawdź co czujesz? Jeżeli Twoje uczucia będą przyjemne to znaczy, że ta strategia pomogła Ci zadbać o potrzebę OPŁAKIWANIA. A może ta strategia zaspokoiła inną potrzebę, której nie byłeś świadomy?

 

Jeżeli nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia wypróbuj inne strategie lub wróć do skróconej listy potrzeb z poprzedniej strony. Wybierz kolejną, proponowaną przeze mnie potrzebę i sprawdź, która z nich domaga się zaspokojenia.