nie chce Ci się czytać? POSŁUCHAJ

potrzeba CELU

potrzeba WYZWAŃ

potrzeba KONTAKTU

potrzeba ROZWOJU

potrzeba ODPOCZYNKU

potrzeba PRZYGODY

potrzeba ZABAWY

potrzeba RÓŻNORODNOŚCI

potrzeba KREATYWNOŚCI

potrzeba SPONTANICZNOŚCI

potrzeba LEKKOŚCI/ŁATWOŚCI

potrzeba EFEKTYWNOŚCI

Wszyscy ludzie potrzebują PASJI - czyli różnych czynności wykonywanych dla relaksu i rozwoju w czasie wolnym od obowiązków. Twoja praca może również być Twoją pasją, wtedy połączysz obowiązki z tym, co lubisz robić. Potrzebę PASJI możesz zaspokoić różnymi STRATEGIAMI.

 

Może istnieć co najmniej 8 miliardów STRATEGII do zaspokajania każdej potrzeby. Dlaczego aż tak dużo? Bo każdy człowiek na świecie może mieć inną strategię do zaspokojenia swoich potrzeb. Każdy człowiek może mieć kilka lub nawet kilkanaście STRATEGII do zaspokajania każdej swojej potrzeby.

 

Czym jest STRATEGIA? Tym co robisz, mówisz lub nawet myślisz, a także tym co robią, mówią lub myślą inne osoby w Twoim otoczeniu.

 

Co możesz zrobić żeby zaspokoić potrzebę PASJI? Przykładowe STRATEGIE:

- graj w gry planszowe,

- graj w gry zespołowe,

- graj w gry komputerowe,

- uprawiaj sportu,

- bierz udział lub organizuj spotkania towarzyskie,

- idź do pubu, na dyskotekę lub do klubu,

- tańcz,

- bądź aktywny w mediach społecznościowych,

- oglądaj filmy,

- czytaj książki,

- śpiewaj,

- graj na instrumentach muzycznych,

- rysuj,

- słuchaj muzyki,

- kolekcjonuj różne przedmioty,

- zajmij się rozwojem osobistym,

- poszerzaj samoświadomość,

- rozwijaj swoje zainteresowania w różnych dziedzinach wiedzy,

- zaangażuj się w działalność społeczną,

- zacznij prowadzić szkolenia z dziedzin wiedzy lub umiejętności, w których jesteś ekspertem,

- weź udział w szkoleniach,

- ucz się nowych rzeczy,

- gotuj,

- podróżuj,

- zwiedzaj,

- znajdź pracę, która będzie Twoją pasją,

...

 

Ta lista nie ma końca.

Czy któraś z wymienionych strategii jest również Twoim sposobem na zaspokajanie potrzeby PASJI?

 

Jeżeli tak, to spróbuj zrobić jedną lub kilka rzeczy z powyższej listy. A potem sprawdź co czujesz? Jeżeli Twoje uczucia będą przyjemne to znaczy, że ta strategia pomogła Ci zadbać o potrzebę PASJI. A może ta strategia zaspokoiła inną potrzebę, której nie byłeś świadomy?

 

Jeżeli nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia wypróbuj inne strategie lub wróć do listy potrzeb i znajdź inną potrzebę, która domaga się zaspokojenia.

 

Pamiętaj, że na początku drogi rozwijania samoświadomości i odnalezienie Twoich niezaspokojonych potrzeb może zająć Ci trochę więcej czasu. Ale uwierz mi, że wraz z systematycznym treningiem Twoja umiejętność odnajdywania potrzeb, które domagają się zaspokojenia będzie coraz większa. Z czasem będziesz potrzebował dużo mniej czasu, by zatroszczyć się o siebie i Twoje potrzeby.

 

A może masz lub właśnie odkryłeś własne strategie zaspokajania potrzeby PASJI, którymi chcesz się podzielić z innymi? Wyślij e-mailem swoje strategie, a dopiszę je do listy - rozwoj@edukacja-rozwoj.com

 

Twoje strategie mogą stać się inspiracją dla innych, a Ty zadbasz o potrzebę DZIELENIA SIĘ.

 

Jeżeli nadal nie wiesz jak odnaleźć Twoje niezaspokojone potrzeby, które są źródłem Twoich nieprzyjemnych uczuć, to mam dla Ciebie kolejne wskazówki, które mogą okazać się wspierające.

 

Wybrałeś z listy potrzebę PASJI, próbowałeś różnych strategii, ale nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia, które tak bardzo Cię przytłaczają, że przeglądając listę potrzeb nie możesz odnaleźć tej niezaspokojonej.

 

Żeby ułatwić Ci to zadanie przygotowałam dla Ciebie zdecydowanie krótszą listę potrzeb. Kierowałam się moim wieloletnim doświadczeniem i wybrałam dla Ciebie tylko te potrzeby, które mają ścisły związek z potrzebą PASJI. Sprawdź, którą z tych potrzeb i w jaki sposób mógłbyś teraz zaspokoić.