nie chce Ci się czytać? POSŁUCHAJ

potrzeba STABILNOŚCI

potrzeba PLANU

potrzeba CELU

potrzeba STRUKTURY

potrzeba ODPOWIEDZIALNOŚCI

potrzeba ZAUFANIA

potrzeba HARMONII

potrzeba UCZCIWOŚCI

potrzeba BEZPIECZEŃSTWA

Wszyscy ludzie potrzebują PORZĄDKU czyli regularności, ładu i następowania po sobie określonych zdarzeń, przewidywalności, które dają poczucie bezpieczeństwa i spokój. Potrzebę PORZĄDKU możesz zaspokoić różnymi STRATEGIAMI.

 

Może istnieć co najmniej 8 miliardów STRATEGII do zaspokajania każdej potrzeby. Dlaczego aż tak dużo? Bo każdy człowiek na świecie może mieć inną strategię do zaspokojenia swoich potrzeb. Każdy człowiek może mieć kilka lub nawet kilkanaście STRATEGII do zaspokajania każdej swojej potrzeby.

 

Czym jest STRATEGIA? Tym co robisz, mówisz lub nawet myślisz, a także tym co robią, mówią lub myślą inne osoby w Twoim otoczeniu.

 

Co możesz zrobić żeby zaspokoić potrzebę PORZĄDKU? Przykładowe STRATEGIE:

- stwórz plan na dzień, tydzień, miesiąc, rok, dekadę, czy całe Twoje życie,

- ustal zasady w Twojej relacji partnerskiej,

- ustal zasady w Twoich relacjach rodzinnych,

- ustal zasad w Twoich relacjach przyjacielskich,

- ustal zasad w relacjach z innymi ludźmi,

- zorganizuj przestrzeń wokół siebie, w której panuje ład i spokój,

- jedz posiłki o stałych porach,

- idź spać codziennie o stałej porze,

- wstawaj codziennie rano o stałej porze,

- wprowadź do swojego życia pewne rytuały,

- wprowadź do swojego życia pewne tradycje,

- poznaj zasad panujące w Twojej szkole,

- poznaj zasad panujące w grupie, do której chcesz przynależeć,

- poznaj zasad panujące w Twoim miejscu pracy,

...

Ta lista nie ma końca.

Czy któraś z wymienionych strategii jest również Twoim sposobem na zaspokajanie potrzeby PORZĄDKU?

 

Jeżeli tak, to spróbuj zrobić jedną lub kilka rzeczy z powyższej listy. A potem sprawdź co czujesz? Jeżeli Twoje uczucia będą przyjemne to znaczy, że ta strategia pomogła Ci zadbać o potrzebę PORZĄDKU. A może ta strategia zaspokoiła inną potrzebę, której nie byłeś świadomy?

 

Jeżeli nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia wypróbuj inne strategie lub wróć do listy potrzeb i znajdź inną potrzebę, która domaga się zaspokojenia.

 

Pamiętaj, że na początku drogi rozwijania samoświadomości i odnalezienie Twoich niezaspokojonych potrzeb może zająć Ci trochę więcej czasu. Ale uwierz mi, że wraz z systematycznym treningiem Twoja umiejętność odnajdywania potrzeb, które domagają się zaspokojenia będzie coraz większa. Z czasem będziesz potrzebował dużo mniej czasu, by zatroszczyć się o siebie i Twoje potrzeby.

 

A może masz lub właśnie odkryłeś własne strategie zaspokajania potrzeby PORZĄDKU, którymi chcesz się podzielić z innymi? Wyślij e-mailem swoje strategie, a dopiszę je do listy - rozwoj@edukacja-rozwoj.com

 

Twoje strategie mogą stać się inspiracją dla innych, a Ty zadbasz o potrzebę DZIELENIA SIĘ.

 

Jeżeli nadal nie wiesz jak odnaleźć Twoje niezaspokojone potrzeby, które są źródłem Twoich nieprzyjemnych uczuć, to mam dla Ciebie kolejne wskazówki, które mogą okazać się wspierające.

 

Wybrałeś z listy potrzebę PORZĄDKU, próbowałeś różnych strategii, ale nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia, które tak bardzo Cię przytłaczają, że przeglądając listę potrzeb nie możesz odnaleźć tej niezaspokojonej.

 

Żeby ułatwić Ci to zadanie przygotowałam dla Ciebie zdecydowanie krótszą listę potrzeb. Kierowałam się moim wieloletnim doświadczeniem i wybrałam dla Ciebie tylko te potrzeby, które mają ścisły związek z potrzebą PORZĄDKU. Sprawdź, którą z tych potrzeb i w jaki sposób mógłbyś teraz zaspokoić.