nie chce Ci się czytać? POSŁUCHAJ

potrzeba BYCIA SŁYSZANYM

potrzeba WOLNOŚCI

potrzeba BYCIA SOBĄ

potrzeba NIEZALEŻNOŚCI

potrzeba WSPÓŁPRACY

potrzeba SZACUNKU

potrzeba AKCEPTACJI

potrzeba EMPATII

potrzeba ZROZUMIENIA

Wszyscy ludzie potrzebują PRZESTRZENI. Twoja PRZESTRZEŃ jest niewidzialnym obszarem, który Cię otacza. Obszarem, którego nikt nie może przekroczyć bez Twojej zgody. Obszarem, który się rozszerza lub kurczy w zależności od sytuacji lub relacji, w której jesteś. Potrzebę PRZESTRZENI możesz zaspokoić różnymi STRATEGIAMI.

 

Może istnieć co najmniej 8 miliardów STRATEGII do zaspokajania każdej potrzeby. Dlaczego aż tak dużo? Bo każdy człowiek na świecie może mieć inną strategię do zaspokojenia swoich potrzeb. Każdy człowiek może mieć kilka lub nawet kilkanaście STRATEGII do zaspokajania każdej swojej potrzeby.

 

Czym jest STRATEGIA? Tym co robisz, mówisz lub nawet myślisz, a także tym co robią, mówią lub myślą inne osoby w Twoim otoczeniu.

 

Co możesz zrobić żeby zaspokoić potrzebę PRZESTRZENI? Przykładowe STRATEGIE:

- stawiaj granice innym ludziom,

- naucz się słyszeć granice innych ludzi,

- sprawdź czy masz obszar życia, do którego nikogo nie wpuszczasz (np. marzenia, pomysły, tajemnice, myśli, lęki),

- przytulaj się tylko z osobami, którym ufasz,

- otwieraj się tylko przed osobami, którym ufasz,

- rozmawiaj tylko z osobami, którym ufasz,

- zachowuj dystans w nowych sytuacjach,

- zachowuj dystans względem nowych ludzi,

- spędzaj czasami czas w samotności, z samym sobą,

- spędzaj czas zanurzając się w swoim wewnętrznym świecie,

- buduj zaufanie powoli,

- wpuszczaj do swojego świata osoby, którym ufasz,

- mów więcej o sobie osobom, którym ufasz,

- dziel się swoimi uczuciam z osobami, którym ufasz,

- prowadź dzienniczek uczuć,

- pisz pamiętnik,

...

Ta lista nie ma końca.

Czy któraś z wymienionych strategii jest również Twoim sposobem na zaspokajanie potrzeby PRZESTRZENI?

 

Jeżeli tak, to spróbuj zrobić jedną lub kilka rzeczy z powyższej listy. A potem sprawdź co czujesz? Jeżeli Twoje uczucia będą przyjemne to znaczy, że ta strategia pomogła Ci zadbać o potrzebę PRZESTRZENI. A może ta strategia zaspokoiła inną potrzebę, której nie byłeś świadomy?

 

Jeżeli nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia wypróbuj inne strategie lub wróć do listy potrzeb i znajdź inną potrzebę, która domaga się zaspokojenia.

 

Pamiętaj, że na początku drogi rozwijania samoświadomości i odnalezienie Twoich niezaspokojonych potrzeb może zająć Ci trochę więcej czasu. Ale uwierz mi, że wraz z systematycznym treningiem Twoja umiejętność odnajdywania potrzeb, które domagają się zaspokojenia będzie coraz większa. Z czasem będziesz potrzebował dużo mniej czasu, by zatroszczyć się o siebie i Twoje potrzeby.

 

A może masz lub właśnie odkryłeś własne strategie zaspokajania potrzeby PRZESTRZENI, którymi chcesz się podzielić z innymi? Wyślij e-mailem swoje strategie, a dopiszę je do listy - rozwoj@edukacja-rozwoj.com

 

Twoje strategie mogą stać się inspiracją dla innych, a Ty zadbasz o potrzebę DZIELENIA SIĘ.

 

Jeżeli nadal nie wiesz jak odnaleźć Twoje niezaspokojone potrzeby, które są źródłem Twoich nieprzyjemnych uczuć, to mam dla Ciebie kolejne wskazówki, które mogą okazać się wspierające.

 

Wybrałeś z listy potrzebę PRZESTRZENI, próbowałeś różnych strategii, ale nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia, które tak bardzo Cię przytłaczają, że przeglądając listę potrzeb nie możesz odnaleźć tej niezaspokojonej.

 

Żeby ułatwić Ci to zadanie przygotowałam dla Ciebie zdecydowanie krótszą listę potrzeb. Kierowałam się moim wieloletnim doświadczeniem i wybrałam dla Ciebie tylko te potrzeby, które mają ścisły związek z potrzebą PRZESTRZENI. Sprawdź, którą z tych potrzeb i w jaki sposób mógłbyś teraz zaspokoić.