nie chce Ci się czytać? POSŁUCHAJ

potrzeba ŚWIĘTOWANIA

potrzeba KREATYWNOŚCI

potrzeba SPONATNICZNOŚCI

potrzeba ODPOCZYNKU

potrzeba WOLNOŚCI

potrzeba PASJI

potrzeba NIEZALEŻNOŚCI

potrzeba HARMONII

potrzeba KONTAKTU

potrzeba WYZWAŃ

potrzeba ZABAWY

potrzeba PRZYGODY

Wszyscy ludzie potrzebują RÓŻNORODNOŚCI zarówno w swoim codziennym życiu, w którym mogą się angażować w różne dziedziny, a także w zakresie możliwości dokonywania wyborów spośród wielu opcji. Potrzebę RÓŻNORODNOŚCI możesz zaspokoić różnymi STRATEGIAMI.

 

Może istnieć co najmniej 8 miliardów STRATEGII do zaspokajania każdej potrzeby. Dlaczego aż tak dużo? Bo każdy człowiek na świecie może mieć inną strategię do zaspokojenia swoich potrzeb. Każdy człowiek może mieć kilka lub nawet kilkanaście STRATEGII do zaspokajania każdej swojej potrzeby.

 

Czym jest STRATEGIA? Tym co robisz, mówisz lub nawet myślisz, a także tym co robią, mówią lub myślą inne osoby w Twoim otoczeniu.

 

Co możesz zrobić żeby zaspokoić potrzebę RÓŻNORODNOŚCI? Przykładowe STRATEGIE:

- zadbaj o równowagę pomiędzy ilością czasu poświęcanego na życie szkolne, zawodowe, rodzinne, towarzyskie, Twoje pasje, zainteresowania i odpoczynek,

- znajdź kilka pasji,

- znajdź i wypróbuj kilka pomysłów na odpoczynek,

- znajdź i wypróbuj kilka pomysłów na spędzanie czasu z partnerem,

- znajdź i wypróbuj kilka pomysłów na spędzanie czasu z rodziną,

- znajdź i wypróbuj kilka pomysłów na spędzanie czasu z przyjaciółmi,

- znajdź i wypróbuj kilka pomysłów na zabawę,

- znajdź i wypróbuj kilka metod uczenia się,

- zacznij świadomie dokonywać wyboru w zakresie spożywanej żywności,

- zacznij świadomie dokonywać wyboru w zakresie stylu ubierania się,

- zacznij świadomie dokonywać wyboru w zakresie angażowania się w różne formy życia społecznego,

- zacznij świadomie dokonywać wyboru w zakresie sposobów spędzania wolnego czasu,

- zacznij świadomie dokonywać wyboru w zakresie oglądanych filmów, czytanych książek lub gier, w które grasz,

...

Ta lista nie ma końca.

Czy któraś z wymienionych strategii jest również Twoim sposobem na zaspokajanie potrzeby RÓŻNORODNOŚCI?

 

Jeżeli tak, to spróbuj zrobić jedną lub kilka rzeczy z powyższej listy. A potem sprawdź co czujesz? Jeżeli Twoje uczucia będą przyjemne to znaczy, że ta strategia pomogła Ci zadbać o potrzebę RÓŻNORODNOŚCI. A może ta strategia zaspokoiła inną potrzebę, której nie byłeś świadomy?

 

Jeżeli nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia wypróbuj inne strategie lub wróć do listy potrzeb i znajdź inną potrzebę, która domaga się zaspokojenia.

 

Pamiętaj, że na początku drogi rozwijania samoświadomości i odnalezienie Twoich niezaspokojonych potrzeb może zająć Ci trochę więcej czasu. Ale uwierz mi, że wraz z systematycznym treningiem Twoja umiejętność odnajdywania potrzeb, które domagają się zaspokojenia będzie coraz większa. Z czasem będziesz potrzebował dużo mniej czasu, by zatroszczyć się o siebie i Twoje potrzeby.

 

A może masz lub właśnie odkryłeś własne strategie zaspokajania potrzeby RÓŻNORODNOŚCI, którymi chcesz się podzielić z innymi? Wyślij e-mailem swoje strategie, a dopiszę je do listy - rozwoj@edukacja-rozwoj.com

 

Twoje strategie mogą stać się inspiracją dla innych, a Ty zadbasz o potrzebę DZIELENIA SIĘ.

 

Jeżeli nadal nie wiesz jak odnaleźć Twoje niezaspokojone potrzeby, które są źródłem Twoich nieprzyjemnych uczuć, to mam dla Ciebie kolejne wskazówki, które mogą okazać się wspierające.

 

Wybrałeś z listy potrzebę RÓŻNORODNOŚCI, próbowałeś różnych strategii, ale nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia, które tak bardzo Cię przytłaczają, że przeglądając listę potrzeb nie możesz odnaleźć tej niezaspokojonej.

 

Żeby ułatwić Ci to zadanie przygotowałam dla Ciebie zdecydowanie krótszą listę potrzeb. Kierowałam się moim wieloletnim doświadczeniem i wybrałam dla Ciebie tylko te potrzeby, które mają ścisły związek z potrzebą RÓŻNORODNOŚCI. Sprawdź, którą z tych potrzeb i w jaki sposób mógłbyś teraz zaspokoić.