nie chce Ci się czytać? POSŁUCHAJ

potrzeba PASJI

potrzeba CELU

potrzeba UCZENIA SIĘ

potrzeba WYZWAŃ

potrzeba JAKOŚCI

potrzeba POSTĘPU/REZULTATU

potrzeba RÓŻNORODNOŚCI

potrzeba KREATYWNOŚCI

potrzeba EFEKTYWNOŚCI

Wszyscy ludzie potrzebują ROZWOJU - czyli rozszerzania i ulepszania swoich możliwości oraz potencjału. Potrzebę ROZWOJU możesz zaspokoić różnymi STRATEGIAMI.

 

Może istnieć co najmniej 8 miliardów STRATEGII do zaspokajania każdej potrzeby. Dlaczego aż tak dużo? Bo każdy człowiek na świecie może mieć inną strategię do zaspokojenia swoich potrzeb. Każdy człowiek może mieć kilka lub nawet kilkanaście STRATEGII do zaspokajania każdej swojej potrzeby.

 

Czym jest STRATEGIA? Tym co robisz, mówisz lub nawet myślisz, a także tym co robią, mówią lub myślą inne osoby w Twoim otoczeniu.

 

Co możesz zrobić żeby zaspokoić potrzebę ROZWOJU? Przykładowe STRATEGIE:

- zastanów się jak możesz poszerzyć swoje możliwości w sferze zawodowej czy edukacyjnej,

- zastanów się jak możesz poszerzyć swoje możliwości w sferze osobistej,

- zacznij pracować nad potencjałem Twojej relacji romantycznej,

- zacznij pracować nad potencjałem Twoich relacji rodzinnych,

- zajmij się pracą nad potencjałem Twoich relacji przyjacielskich,

- skup się na zdobywaniu nowych umiejętności,

- zajmij się zdobywaniem wiedzy,

- ucz się języków,

- skup się na poszerzaniu samoświadomości,

- rozpocznij pracę nad sobą,

- weź udział w terapii,

- rozpocznij autoterapię,

- medytuj,

- weź udział w szkoleniu,

- czytaj książki, które Cię interesują,

- oglądaj filmy,

- słuchaj podcastów,

- podróżuj,

- rozmyślaj,

- analizuj,

- dyskutuj,

...

 

Ta lista nie ma końca.

Czy któraś z wymienionych strategii jest również Twoim sposobem na zaspokajanie potrzeby ROZWOJU?

 

Jeżeli tak, to spróbuj zrobić jedną lub kilka rzeczy z powyższej listy. A potem sprawdź co czujesz? Jeżeli Twoje uczucia będą przyjemne to znaczy, że ta strategia pomogła Ci zadbać o potrzebę ROZWOJU. A może ta strategia zaspokoiła inną potrzebę, której nie byłeś świadomy?

 

Jeżeli nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia wypróbuj inne strategie lub wróć do listy potrzeb i znajdź inną potrzebę, która domaga się zaspokojenia.

 

Pamiętaj, że na początku drogi rozwijania samoświadomości i odnalezienie Twoich niezaspokojonych potrzeb może zająć Ci trochę więcej czasu. Ale uwierz mi, że wraz z systematycznym treningiem Twoja umiejętność odnajdywania potrzeb, które domagają się zaspokojenia będzie coraz większa. Z czasem będziesz potrzebował dużo mniej czasu, by zatroszczyć się o siebie i Twoje potrzeby.

 

A może masz lub właśnie odkryłeś własne strategie zaspokajania potrzeby ROZWOJU, którymi chcesz się podzielić z innymi? Wyślij e-mailem swoje strategie, a dopiszę je do listy - rozwoj@edukacja-rozwoj.com

 

Twoje strategie mogą stać się inspiracją dla innych, a Ty zadbasz o potrzebę DZIELENIA SIĘ.

 

Jeżeli nadal nie wiesz jak odnaleźć Twoje niezaspokojone potrzeby, które są źródłem Twoich nieprzyjemnych uczuć, to mam dla Ciebie kolejne wskazówki, które mogą okazać się wspierające.

 

Wybrałeś z listy potrzebę ROZWOJU, próbowałeś różnych strategii, ale nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia, które tak bardzo Cię przytłaczają, że przeglądając listę potrzeb nie możesz odnaleźć tej niezaspokojonej.

 

Żeby ułatwić Ci to zadanie przygotowałam dla Ciebie zdecydowanie krótszą listę potrzeb. Kierowałam się moim wieloletnim doświadczeniem i wybrałam dla Ciebie tylko te potrzeby, które mają ścisły związek z potrzebą ROZWOJU. Sprawdź, którą z tych potrzeb i w jaki sposób mógłbyś teraz zaspokoić.