nie chce Ci się czytać? POSŁUCHAJ

potrzeba STABILNOŚCI

potrzeba PLANU

potrzeba WSPÓŁPRACY

potrzeba PORZĄDKU

potrzeba ODPOWIEDZIALNOŚCI

potrzeba ZAUFANIA

potrzeba HARMONII

potrzeba UCZCIWOŚCI

potrzeba BEZPIECZEŃSTWA

Wszyscy ludzie potrzebują STRUKTURY czyli pewnego rodzaju organizacji we wszystkich dziedzinach życia oraz w obrębie pojedynczych działań, w których wszystkie elementy składowe są ze sobą powiązane i tworzą spójną całość. Struktura daje możliwość realizacji celów i zapewnia porządek, przewidywalności, i bezpieczeństwo. Potrzebę STRUKTURY możesz zaspokoić różnymi STRATEGIAMI.

 

Może istnieć co najmniej 8 miliardów STRATEGII do zaspokajania każdej potrzeby. Dlaczego aż tak dużo? Bo każdy człowiek na świecie może mieć inną strategię do zaspokojenia swoich potrzeb. Każdy człowiek może mieć kilka lub nawet kilkanaście STRATEGII do zaspokajania każdej swojej potrzeby.

 

Czym jest STRATEGIA? Tym co robisz, mówisz lub nawet myślisz, a także tym co robią, mówią lub myślą inne osoby w Twoim otoczeniu.

 

Co możesz zrobić żeby zaspokoić potrzebę STRUKTURY? Przykładowe STRATEGIE:

- podejmij działania by podzielić obowiązki i odpowiedzialność w Twojej relacji partnerskiej,

- podejmij działania by podzielić obowiązki i odpowiedzialność w Twojej rodzinie,

- podejmij działania by podzielić obowiązki i odpowiedzialność w relacjach z Twoimi przyjaciółmi,

- podejmij działania by podzielić obowiązki i odpowiedzialność w grupie, do której przynależysz,

- podejmij działania by podzielić obowiązki i odpowiedzialność w Twojej grupie szkolnej,

- podejmij działania by podzielić obowiązki i odpowiedzialność w Twojej grupie w miejscu pracy,

- zaplanuj kolejność realizacji działań w dążeniu do wybranego przez Ciebie celu,

- zastanów się nad Twoją hierarchią wartości,

- zastanów się nad Twoją hierarchią celów życiowych,

- sprawdź czy masz świadomość Twoich zasobów i ich wpływu na realizację wybranego przez Ciebie celu,

...

Ta lista nie ma końca.

Czy któraś z wymienionych strategii jest również Twoim sposobem na zaspokajanie potrzeby STRUKTURY?

 

Jeżeli tak, to spróbuj zrobić jedną lub kilka rzeczy z powyższej listy. A potem sprawdź co czujesz? Jeżeli Twoje uczucia będą przyjemne to znaczy, że ta strategia pomogła Ci zadbać o potrzebę STRUKTURY. A może ta strategia zaspokoiła inną potrzebę, której nie byłeś świadomy?

 

Jeżeli nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia wypróbuj inne strategie lub wróć do listy potrzeb i znajdź inną potrzebę, która domaga się zaspokojenia.

 

Pamiętaj, że na początku drogi rozwijania samoświadomości i odnalezienie Twoich niezaspokojonych potrzeb może zająć Ci trochę więcej czasu. Ale uwierz mi, że wraz z systematycznym treningiem Twoja umiejętność odnajdywania potrzeb, które domagają się zaspokojenia będzie coraz większa. Z czasem będziesz potrzebował dużo mniej czasu, by zatroszczyć się o siebie i Twoje potrzeby.

 

A może masz lub właśnie odkryłeś własne strategie zaspokajania potrzeby STRUKTURY, którymi chcesz się podzielić z innymi? Wyślij e-mailem swoje strategie, a dopiszę je do listy - rozwoj@edukacja-rozwoj.com

 

Twoje strategie mogą stać się inspiracją dla innych, a Ty zadbasz o potrzebę DZIELENIA SIĘ.

 

Jeżeli nadal nie wiesz jak odnaleźć Twoje niezaspokojone potrzeby, które są źródłem Twoich nieprzyjemnych uczuć, to mam dla Ciebie kolejne wskazówki, które mogą okazać się wspierające.

 

Wybrałeś z listy potrzebę STRUKTURY, próbowałeś różnych strategii, ale nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia, które tak bardzo Cię przytłaczają, że przeglądając listę potrzeb nie możesz odnaleźć tej niezaspokojonej.

 

Żeby ułatwić Ci to zadanie przygotowałam dla Ciebie zdecydowanie krótszą listę potrzeb. Kierowałam się moim wieloletnim doświadczeniem i wybrałam dla Ciebie tylko te potrzeby, które mają ścisły związek z potrzebą STRUKTURY. Sprawdź, którą z tych potrzeb i w jaki sposób mógłbyś teraz zaspokoić.