nie chce Ci się czytać? POSŁUCHAJ

potrzeba BYCIA WIDZIANYM

potrzeba BYCIA SOBĄ

potrzeba PRZYNALEŻNOŚCI

potrzeba KONTAKTU

potrzeba DOCENIENIA

potrzeba BYCIA SŁYSZANYM

potrzeba JEDNOŚCI

potrzeba MIŁOŚCI

potrzeba WSPÓŁPRACY

Wszyscy ludzie mają potrzebę TROSKI O INNYCH - czyli takich relacji z innymi ludźmi, w których dajesz im tyle wsparcie, zrozumienie, empatii i opieki ile potrzebują. Potrzebę TROSKI O INNYCH możesz zaspokoić różnymi STRATEGIAMI.

 

Może istnieć co najmniej 8 miliardów STRATEGII do zaspokajania każdej potrzeby. Dlaczego aż tak dużo? Bo każdy człowiek na świecie może mieć inną strategię do zaspokojenia swoich potrzeb. Każdy człowiek może mieć kilka lub nawet kilkanaście STRATEGII do zaspokajania każdej swojej potrzeby.

 

Czym jest STRATEGIA? Tym co robisz, mówisz lub nawet myślisz, a także tym co robią, mówią lub myślą inne osoby w Twoim otoczeniu.

 

Co możesz zrobić żeby zaspokoić potrzebę TROSKI O INNYCH? Przykładowe STRATEGIE:

- sprawdź czy potrafisz słuchać Twojego partnera z empatią, czyli skupić się na jego uczuciach i potrzebach, bez oceniania, krytykowania, pocieszania i udzielania rad, jeżeli nie - to zastanów się co możesz zrobić, żeby znaleźć w sobie więcej troski dla innych,

- sprawdź czy potrafisz słuchać członków Twojej rodziny z empatią, czyli skupić się na ich uczuciach i potrzebach, bez oceniania, krytykowania, pocieszania i udzielania rad, jeżeli nie - to zastanów się co możesz zrobić, żeby znaleźć w sobie więcej troski dla innych,

- sprawdź czy potrafisz słuchać Twoich przyjaciół lub znajomych z empatią, czyli skupić się na ich uczuciach i potrzebach, bez oceniania, krytykowania, pocieszania i udzielania rad, jeżeli nie - to zastanów się co możesz zrobić, żeby znaleźć w sobie więcej troski dla innych,

- sprawdź czy potrafisz słuchać ludzi wokół Ciebie z empatią, czyli skupić się na ich uczuciach i potrzebach, bez oceniania, krytykowania, pocieszania i udzielania rad, jeżeli nie - to zastanów się co możesz zrobić, żeby znaleźć w sobie więcej troski dla innych,

- sprawdź czy ludzie wokół Ciebie mogą liczyć na Twoje wsparcie i pomoc,

- zacznij udzielać się w organizacjach pozarządowych,

- zacznij wspierać organizacje pozarządowe,

- zacznij pomagać zwierzętom,

- zacznij działać na rzecz praw zwierząt,

- zacznij działać na rzecz praw człowieka,

- weź udział w kursie pierwszej pomocy,

- zacznij udzielać pomocy ludziom, którzy tego potrzebują,

- reaguj, gdy komuś obok Ciebie dzieje się krzywda,

- propaguj troskę o innych w mediach społecznościowych,

...

Ta lista nie ma końca.

Czy któraś z wymienionych strategii jest również Twoim sposobem na zaspokajanie potrzeby TROSKI O INNYCH?

 

Jeżeli tak, to spróbuj zrobić jedną lub kilka rzeczy z powyższej listy. A potem sprawdź co czujesz? Jeżeli Twoje uczucia będą przyjemne to znaczy, że ta strategia pomogła Ci zadbać o potrzebę TROSKI O INNYCH. A może ta strategia zaspokoiła inną potrzebę, której nie byłeś świadomy?

 

Jeżeli nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia wypróbuj inne strategie lub wróć do listy potrzeb i znajdź inną potrzebę, która domaga się zaspokojenia.

 

Pamiętaj, że na początku drogi rozwijania samoświadomości i odnalezienie Twoich niezaspokojonych potrzeb może zająć Ci trochę więcej czasu. Ale uwierz mi, że wraz z systematycznym treningiem Twoja umiejętność odnajdywania potrzeb, które domagają się zaspokojenia będzie coraz większa. Z czasem będziesz potrzebował dużo mniej czasu, by zatroszczyć się o siebie i Twoje potrzeby.

 

A może masz lub właśnie odkryłeś własne strategie zaspokajania potrzeby TROSKI O INNYCH, którymi chcesz się podzielić z innymi? Wyślij e-mailem swoje strategie, a dopiszę je do listy - rozwoj@edukacja-rozwoj.com

 

Twoje strategie mogą stać się inspiracją dla innych, a Ty zadbasz o potrzebę DZIELENIA SIĘ.

 

Jeżeli nadal nie wiesz jak odnaleźć Twoje niezaspokojone potrzeby, które są źródłem Twoich nieprzyjemnych uczuć, to mam dla Ciebie kolejne wskazówki, które mogą okazać się wspierające.

 

Wybrałeś z listy potrzebę TROSKI O INNYCH, próbowałeś różnych strategii, ale nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia, które tak bardzo Cię przytłaczają, że przeglądając listę potrzeb nie możesz odnaleźć tej niezaspokojonej.

 

Żeby ułatwić Ci to zadanie przygotowałam dla Ciebie zdecydowanie krótszą listę potrzeb. Kierowałam się moim wieloletnim doświadczeniem i wybrałam dla Ciebie tylko te potrzeby, które mają ścisły związek z potrzebą TROSKI O INNYCH. Sprawdź, którą z tych potrzeb i w jaki sposób mógłbyś teraz zaspokoić.