nie chce Ci się czytać? POSŁUCHAJ

potrzeba PASJI

potrzeba CELU

potrzeba ROZWOJU

potrzeba WYZWAŃ

potrzeba JAKOŚCI

potrzeba POSTĘPU/REZULTATU

potrzeba RÓŻNORODNOŚCI

potrzeba KREATYWNOŚCI

potrzeba EFEKTYWNOŚCI

Wszyscy ludzie potrzebują UCZYĆ SIĘ - czyli zdobywać wiedzę i umiejętności oraz zmieniać swoje zachowanie i sposób myślenia pod wpływem doświadczeń. Potrzebę UCZENIA SIĘ możesz zaspokoić różnymi STRATEGIAMI.

 

Może istnieć co najmniej 8 miliardów STRATEGII do zaspokajania każdej potrzeby. Dlaczego aż tak dużo? Bo każdy człowiek na świecie może mieć inną strategię do zaspokojenia swoich potrzeb. Każdy człowiek może mieć kilka lub nawet kilkanaście STRATEGII do zaspokajania każdej swojej potrzeby.

 

Czym jest STRATEGIA? Tym co robisz, mówisz lub nawet myślisz, a także tym co robią, mówią lub myślą inne osoby w Twoim otoczeniu.

 

Co możesz zrobić żeby zaspokoić potrzebę UCZENIA SIĘ? Przykładowe STRATEGIE:

- weź aktywny udział w zajęciach w szkole,

- weź aktywny udział w zajęciach na studiach,

- weź udział w szkoleniach,

- czytaj książki,

- słuchaj podcastów,

- słuchaj muzyki,

- bierz udział w dyskusjach,

- rozmawiaj z ludźmi,

- obserwuj ludzi, zwierząt i świata przyrody,

- buduj relacji z ludźmi,

- oglądaj filmy,

- czytaj artykuły,

- naucz się medytować,

- naucz się gotować,

- naucz się grać na instrumencie muzycznym,

- naucz się śpiewać,

- ucz się rysować lub malować,

- zapisz się do szkoły tańca,

- uprawiaj sport,

- zacznij rozwijać samoświadomości,

- zapisz się na terapię,

- rozpocznij autoterapię,

- analizuj,

- rozmyślaj,

- szukaj swojej drogi,

...

 

Ta lista nie ma końca.

Czy któraś z wymienionych strategii jest również Twoim sposobem na zaspokajanie potrzeby UCZENIA SIĘ?

 

Jeżeli tak, to spróbuj zrobić jedną lub kilka rzeczy z powyższej listy. A potem sprawdź co czujesz? Jeżeli Twoje uczucia będą przyjemne to znaczy, że ta strategia pomogła Ci zadbać o potrzebę UCZENIA SIĘ. A może ta strategia zaspokoiła inną potrzebę, której nie byłeś świadomy?

 

Jeżeli nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia wypróbuj inne strategie lub wróć do listy potrzeb i znajdź inną potrzebę, która domaga się zaspokojenia.

 

Pamiętaj, że na początku drogi rozwijania samoświadomości i odnalezienie Twoich niezaspokojonych potrzeb może zająć Ci trochę więcej czasu. Ale uwierz mi, że wraz z systematycznym treningiem Twoja umiejętność odnajdywania potrzeb, które domagają się zaspokojenia będzie coraz większa. Z czasem będziesz potrzebował dużo mniej czasu, by zatroszczyć się o siebie i Twoje potrzeby.

 

A może masz lub właśnie odkryłeś własne strategie zaspokajania potrzeby UCZENIA SIĘ, którymi chcesz się podzielić z innymi? Wyślij e-mailem swoje strategie, a dopiszę je do listy - rozwoj@edukacja-rozwoj.com

 

Twoje strategie mogą stać się inspiracją dla innych, a Ty zadbasz o potrzebę DZIELENIA SIĘ.

 

Jeżeli nadal nie wiesz jak odnaleźć Twoje niezaspokojone potrzeby, które są źródłem Twoich nieprzyjemnych uczuć, to mam dla Ciebie kolejne wskazówki, które mogą okazać się wspierające.

 

Wybrałeś z listy potrzebę UCZENIA SIĘ, próbowałeś równych strategii, ale nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia, które tak bardzo Cię przytłaczają, że przeglądając listę potrzeb nie możesz odnaleźć tej niezaspokojonej.

 

Żeby ułatwić Ci to zadanie przygotowałam dla Ciebie zdecydowanie krótszą listę potrzeb. Kierowałam się moim wieloletnim doświadczeniem i wybrałam dla Ciebie tylko te potrzeby, które mają ścisły związek z potrzebą UCZENIA SIĘ. Sprawdź, którą z tych potrzeb i w jaki sposób mógłbyś teraz zaspokoić.