nie chce Ci się czytać? POSŁUCHAJ

potrzeba ZROZUMIENIA

potrzeba BYCIA SOBĄ

potrzeba WYRAŻANIA SIĘ

potrzeba NIEZALEŻNOŚCI

potrzeba MIŁOŚCI

potrzeba EMPATII

potrzeba AKCEPTACJI

potrzeba PRZESTRZENI

potrzeba SZACUNKU

Wszyscy ludzie potrzebują WOLNOŚCI - czyli braku przymusu, możliwości działania zgodnie z własną wolą, możliwości dokonywania wyboru spośród wszystkich, dostępnych opcji. Potrzebę WOLNOŚCI możesz zaspokoić różnymi STRATEGIAMI.

 

Może istnieć co najmniej 8 miliardów STRATEGII do zaspokajania każdej potrzeby. Dlaczego aż tak dużo? Bo każdy człowiek na świecie może mieć inną strategię do zaspokojenia swoich potrzeb. Każdy człowiek może mieć kilka lub nawet kilkanaście STRATEGII do zaspokajania każdej swojej potrzeby.

 

Czym jest STRATEGIA? Tym co robisz, mówisz lub nawet myślisz, a także tym co robią, mówią lub myślą inne osoby w Twoim otoczeniu.

 

Co możesz zrobić żeby zaspokoić potrzebę WOLNOŚCI? Przykładowe STRATEGIE:

- sprawdź czy w Twojej relacji partnerskiej możesz działać zgodnie z Twoją wolą i dokonywać samodzielnych wyborów w zakresie sposobu zaspokajania Twoich potrzeb, jeżeli nie - to porozmawiaj z Twoim partnerem, co chciałbyś zmienić w Waszej relacji,

- sprawdź czy w Twojej rodzinie możesz działać zgodnie z Twoją wolą i dokonywać samodzielnych wyborów w zakresie sposobu zaspokajania Twoich potrzeb, jeżeli nie - to porozmawiaj z członkami Twojej rodziny, co chciałbyś zmienić w Waszych relacjach,

- sprawdź czy w relacjach z Twoimi przyjaciółmi lub znajomymi możesz działać zgodnie z Twoją wolą i dokonywać samodzielnych wyborów w zakresie sposobu zaspokajania Twoich potrzeb, jeżeli nie - to porozmawiaj z Twoimi przyjaciółmi lub znajomymi, co chciałbyś zmienić w Waszych relacjach,

- wybierz samodzielnie kierunek dalszego kształcenia,

- wybierz samodzielnie Twoją ścieżkę zawodową,

- samodzielnie dokonaj wyboru Twoich pasji i zainteresowań,

- wybierz samodzielnie styl Twojego ubioru,

- wybierz samodzielnie styl Twojego odżywiania,

- samodzielnie określ system Twoich wartości i wierzeń,

- samodzielnie wybierz to, co chcesz robić,

- mów otwarcie o Twoich poglądach,

- mów otwarcie o Twoich przekonaniach,

- mów otwarcie o Twoich celach,

- mów otwarcie o Twoich uczuciach i potrzebach,

- daj sobie prawo do wypowiadania własnego zdania,

...

Ta lista nie ma końca.

Czy któraś z wymienionych strategii jest również Twoim sposobem na zaspokajanie potrzeby WOLNOŚCI?

 

Jeżeli tak, to spróbuj zrobić jedną lub kilka rzeczy z powyższej listy. A potem sprawdź co czujesz? Jeżeli Twoje uczucia będą przyjemne to znaczy, że ta strategia pomogła Ci zadbać o potrzebę WOLNOŚCI. A może ta strategia zaspokoiła inną potrzebę, której nie byłeś świadomy?

 

Jeżeli nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia wypróbuj inne strategie lub wróć do listy potrzeb i znajdź inną potrzebę, która domaga się zaspokojenia.

 

Pamiętaj, że na początku drogi rozwijania samoświadomości i odnalezienie Twoich niezaspokojonych potrzeb może zająć Ci trochę więcej czasu. Ale uwierz mi, że wraz z systematycznym treningiem Twoja umiejętność odnajdywania potrzeb, które domagają się zaspokojenia będzie coraz większa. Z czasem będziesz potrzebował dużo mniej czasu, by zatroszczyć się o siebie i Twoje potrzeby.

 

A może masz lub właśnie odkryłeś własne strategie zaspokajania potrzeby WOLNOŚCI, którymi chcesz się podzielić z innymi? Wyślij e-mailem swoje strategie, a dopiszę je do listy - rozwoj@edukacja-rozwoj.com

 

Twoje strategie mogą stać się inspiracją dla innych, a Ty zadbasz o potrzebę DZIELENIA SIĘ.

 

Jeżeli nadal nie wiesz jak odnaleźć Twoje niezaspokojone potrzeby, które są źródłem Twoich nieprzyjemnych uczuć, to mam dla Ciebie kolejne wskazówki, które mogą okazać się wspierające.

 

Wybrałeś z listy potrzebę WOLNOŚCI, próbowałeś różnych strategii, ale nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia, które tak bardzo Cię przytłaczają, że przeglądając listę potrzeb nie możesz odnaleźć tej niezaspokojonej.

 

Żeby ułatwić Ci to zadanie przygotowałam dla Ciebie zdecydowanie krótszą listę potrzeb. Kierowałam się moim wieloletnim doświadczeniem i wybrałam dla Ciebie tylko te potrzeby, które mają ścisły związek z potrzebą WOLNOŚCI. Sprawdź, którą z tych potrzeb i w jaki sposób mógłbyś teraz zaspokoić.