nie chce Ci się czytać? POSŁUCHAJ

potrzeba ZAUFANIA

potrzeba WOLNOŚCI

potrzeba NIEZALEŻNOŚCI

potrzeba DZIELENIA SIĘ

potrzeba BYCIA SŁYSZANYM

potrzeba ZROZUMIENIA

potrzeba BYCIA WIDZIANYM

potrzeba AKCEPTACJI

potrzeba BYCIA SOBĄ

potrzeba SZACUNKU

potrzeba MIŁOŚCI

potrzeba EMPATII

Wszyscy ludzie potrzebują WYRAŻAĆ swoje uczucia, potrzeby, obawy, pragnienia, granice, oczekiwania, plany i wartości. Potrzebę WYRAŻANIA SIĘ możesz zaspokoić różnymi STRATEGIAMI.

 

Może istnieć co najmniej 8 miliardów STRATEGII do zaspokajania każdej potrzeby. Dlaczego aż tak dużo? Bo każdy człowiek na świecie może mieć inną strategię do zaspokojenia swoich potrzeb. Każdy człowiek może mieć kilka lub nawet kilkanaście STRATEGII do zaspokajania każdej swojej potrzeby.

 

Czym jest STRATEGIA? Tym co robisz, mówisz lub nawet myślisz, a także tym co robią, mówią lub myślą inne osoby w Twoim otoczeniu.

 

Co możesz zrobić żeby zaspokoić potrzebę WYRAŻANIA SIĘ? Przykładowe STRATEGIE:

- stawiaj granice innym,

- mów o swoich uczuciach,

- mów o swoich potrzebach,

- mów o swoich oczekiwaniach,

- mów o swoich obawach,

- mów o swoich pragnieniach,

- opowiadaj o Twoich planach,

- mów o wartościach, które wyznajesz,

- pisz artykuły,

- prowadź bloga,

- nagrywaj podcasty,

- publikuj treści w mediach społecznościowych,

- rozmawiaj z partnerem,

- rozmawiaj z rodziną,

- rozmawiaj z przyjaciółmi,

- rozmawiaj ze znajomymi,

- rozmawiaj z nieznajomymi,

- rozmawiaj z terapeutą,

- prowadź dzienniczek uczuć i potrzeb,

- pisz pamiętnik,

- pisz wiersze,

- pisz piosenki,

- rysuj, maluj,

- śpiewaj,

- tańcz,

...

Ta lista nie ma końca.

Czy któraś z wymienionych strategii jest również Twoim sposobem na zaspokajanie potrzeby WYRAŻANIA SIĘ?

 

Jeżeli tak, to spróbuj zrobić jedną lub kilka rzeczy z powyższej listy. A potem sprawdź co czujesz? Jeżeli Twoje uczucia będą przyjemne to znaczy, że ta strategia pomogła Ci zadbać o potrzebę WYRAŻANIA SIĘ. A może ta strategia zaspokoiła inną potrzebę, której nie byłeś świadomy?

 

Jeżeli nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia wypróbuj inne strategie lub wróć do listy potrzeb i znajdź inną potrzebę, która domaga się zaspokojenia.

 

Pamiętaj, że na początku drogi rozwijania samoświadomości i odnalezienie Twoich niezaspokojonych potrzeb może zająć Ci trochę więcej czasu. Ale uwierz mi, że wraz z systematycznym treningiem Twoja umiejętność odnajdywania potrzeb, które domagają się zaspokojenia będzie coraz większa. Z czasem będziesz potrzebował dużo mniej czasu, by zatroszczyć się o siebie i Twoje potrzeby.

 

A może masz lub właśnie odkryłeś własne strategie zaspokajania potrzeby WYRAŻANIA SIĘ, którymi chcesz się podzielić z innymi? Wyślij e-mailem swoje strategie, a dopiszę je do listy - rozwoj@edukacja-rozwoj.com

 

Twoje strategie mogą stać się inspiracją dla innych, a Ty zadbasz o potrzebę DZIELENIA SIĘ.

 

Jeżeli nadal nie wiesz jak odnaleźć Twoje niezaspokojone potrzeby, które są źródłem Twoich nieprzyjemnych uczuć, to mam dla Ciebie kolejne wskazówki, które mogą okazać się wspierające.

 

Wybrałeś z listy potrzebę WYRAŻANIA SIĘ, próbowałeś różnych strategii, ale nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia, które tak bardzo Cię przytłaczają, że przeglądając listę potrzeb nie możesz odnaleźć tej niezaspokojonej.

 

Żeby ułatwić Ci to zadanie przygotowałam dla Ciebie zdecydowanie krótszą listę potrzeb. Kierowałam się moim wieloletnim doświadczeniem i wybrałam dla Ciebie tylko te potrzeby, które mają ścisły związek z potrzebą WYRAŻANIA SIĘ. Sprawdź, którą z tych potrzeb i w jaki sposób mógłbyś teraz zaspokoić.