nie chce Ci się czytać? POSŁUCHAJ

potrzeba ODPOCZYNKU

potrzeba ZDROWIA

potrzeby DOTYKU

potrzeba KONTAKTU

potrzeba MIŁOŚCI

potrzeba EMPATII

Wszyscy ludzie muszą systematycznie zaspokajać POTRZEBY FIZYCZNE - głód, pragnienie, sen, termoregulacja, dotyk/seks. Dotyk jest warunkiem przetrwania, a potrzeba seksu zostaje uaktywniona z chwilą osiągnięcia dojrzałości płciowej. Potrzeby FIZYCZNE możesz zaspokoić różnymi STRATEGIAMI.

 

Może istnieć co najmniej 8 miliardów STRATEGII do zaspokajania każdej potrzeby. Dlaczego aż tak dużo? Bo każdy człowiek na świecie może mieć inną strategię do zaspokojenia swoich potrzeb. Każdy człowiek może mieć kilka lub nawet kilkanaście STRATEGII do zaspokajania każdej swojej potrzeby.

 

Czym jest STRATEGIA? Tym co robisz, mówisz lub nawet myślisz, a także tym co robią, mówią lub myślą inne osoby w Twoim otoczeniu.

 

Co możesz zrobić żeby zaspokoić Twoje potrzeby FIZYCZNE? Przykładowe STRATEGIE:

- jedz regularnie pełnowartościowe posiłki,

- jedz to co lubisz,

- jedz z chwilą odczuwania głodu,

- regularnie pij wodę,

- pij soki z owoców i warzyw,

- pij kawę, herbaty, napary ziołowe,

- pij słodzone napoje,

- zakładaj ubrania umożliwiające Ci utrzymanie stałej temperatury ciała,

- ogrzewaj mieszkanie, dom,

- wybierz Twój indywidualny styl ubierania się,

- zadbaj o regularny sen w nocy,

- znajdź czas na drzemki w ciągu dnia,

- znajdź czas na przytulanie z Twoim partnerem, rodziną, przyjaciółmi, czy znajomymi,

- witaj się uściskiem dłoni, "piątka" lub "żółwikiem",

- jeżeli jesteś gotowy fizycznie i emocjonalnie uprawia seks, pamiętając o zabezpieczeniu się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i niechcianą ciążą,

- poznawaj swoje ciało i rozładowuj napięcie seksualne poprzez masturbację,

...

Ta lista nie ma końca.

Czy któraś z wymienionych strategii jest również Twoim sposobem na zaspokajanie potrzeb FIZYCZNYCH?

 

Jeżeli tak, to spróbuj zrobić jedną lub kilka rzeczy z powyższej listy. A potem sprawdź co czujesz? Jeżeli Twoje uczucia będą przyjemne to znaczy, że ta strategia pomogła Ci zadbać o potrzeby FIZYCZNE. A może ta strategia zaspokoiła inną potrzebę, której nie byłeś świadomy?

 

Jeżeli nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia wypróbuj inne strategie lub wróć do listy potrzeb i znajdź inną potrzebę, która domaga się zaspokojenia.

 

Pamiętaj, że na początku drogi rozwijania samoświadomości i odnalezienie Twoich niezaspokojonych potrzeb może zająć Ci trochę więcej czasu. Ale uwierz mi, że wraz z systematycznym treningiem Twoja umiejętność odnajdywania potrzeb, które domagają się zaspokojenia będzie coraz większa. Z czasem będziesz potrzebował dużo mniej czasu, by zatroszczyć się o siebie i Twoje potrzeby.

 

A może masz lub właśnie odkryłeś własne strategie zaspokajania potrzeb FIZYCZNYCH, którymi chcesz się podzielić z innymi? Wyślij e-mailem swoje strategie, a dopiszę je do listy - rozwoj@edukacja-rozwoj.com

 

Twoje strategie mogą stać się inspiracją dla innych, a Ty zadbasz o potrzebę DZIELENIA SIĘ.

 

Jeżeli nadal nie wiesz jak odnaleźć Twoje niezaspokojone potrzeby, które są źródłem Twoich nieprzyjemnych uczuć, to mam dla Ciebie kolejne wskazówki, które mogą okazać się wspierające.

 

Wybrałeś z listy potrzeby FIZYCZNE, próbowałeś różnych strategii, ale nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia, które tak bardzo Cię przytłaczają, że przeglądając listę potrzeb nie możesz odnaleźć tej niezaspokojonej.

 

Żeby ułatwić Ci to zadanie przygotowałam dla Ciebie zdecydowanie krótszą listę potrzeb. Kierowałam się moim wieloletnim doświadczeniem i wybrałam dla Ciebie tylko te potrzeby, które mają ścisły związek z POTRZEBAMI FIZYCZNYMI. Sprawdź, którą z tych potrzeb i w jaki sposób mógłbyś teraz zaspokoić.