poznajmy się

o mnie

oferta

Moja praca terapeutyczna składa się z dwóch etapów:

 

1. Empatyczny kontakt - najpierw wysłucham Cię z akceptacją, otwartością i zrozumieniem. Pomogę Ci uporządkować to, czym będziesz się dzielić. Pomogę Ci dostrzec części Ciebie, które chcą być zauważone i usłyszane.

 

2. Praca w modelu Internal Family Systems - wybierzesz część Ciebie, która potrzebuje Twojej uwagi. Damy jej tyle czasu ile będzie potrzebować. Zajmiemy się jej potrzebami i obawami. Jeżeli będzie gotowa pomożemy jej i wszystkim częściom, które są z nią związane puścić ciężary, które dźwigają.

 

Każda sesja ma podobną strukturę i to zawsze Ty i Twój system decydujecie czym będziemy się aktualnie zajmować. Pracujemy bez pośpiechu, w atmosferze szacunku i zaufania.

 

Empatyczny kontakt

Empatia, to nic innego jak nawiązanie połączenia z tym, co żywe w człowieku - z jego emocjami i potrzebami. Możemy dać empatię sobie lub innym, tłumacząc myśli, interpretacje, diagnozy i osądy na język serca czyli emocji i potrzeb. Każdy konflikt czy nieporozumienie może bardzo szybko doczekać się rozwiązania podczas empatycznego kontaktu. Obecność, uważność i bycie przy drugim człowieku, to za mało, by mówić o empatii, ma ona miejsce dopiero wtedy, gdy komunikujemy się z tym, co żywe. Nie ma tu przestrzeni na nasze rady, szukanie rozwiązań, diagnozy, bagatelizowanie, czy pozorne rozumienie. Nie ma tu miejsca na nasze myśli i kontakt na poziomie intelektu, jest tylko dawanie i branie z serca.

 

Internal Family Systems

Wszyscy składamy się z części. Nasza osobowość jest wielowymiarowa. Ta wielowymiarowość nie jest patologiczna, nie jest oznaką choroby, czy zaburzenia lecz jest naturalnym stanem naszego umysłu. Może masz taką część, która jest duszą towarzystwa – a gdy działasz pod jej wpływem dużo żartujesz, jesteś rozluźniony i pełen energii. A innym razem kontrolę przejmuje Profesjonalista i nagle stajesz się poważny, skoncentrowany na celu i trochę sztywny. Może w zestawie Twoich części jest też Krytyk, który gdy tylko dojdzie do głosu ocenia Ciebie i innych. Może dostrzegasz również Perfekcjonistę, który wciąż zmusza Cię do wysiłku, bo nie zadowoli się byle czym. A może jest tam też Kontrolujący, który w taki właśnie sposób chce wchodzić w relacje z Tobą i z innymi. Może masz taką część, która się złości, wkurza i wybucha, a może masz też taką, która ciągle się wzrusza. Może masz taką część, która nadużywa alkoholu lub narkotyków, albo taką, która ma zaburzoną relację z jedzeniem. Może jest w Tobie taka część, która zmusza Cię do autodestrukcji, albo namawia do samobójstwa. Bez względu na sposób działania Twoich części, na ich poziom ekspresji, czy ekstremalności jedno je łączy – wszystkie chcą chronić Ciebie i cały Twój wewnętrzny świat. I mimo, że niektóre strategie Twoich części mogą być bardzo destrukcyjne i nieakceptowane społecznie, to każda z tych części może zmienić strategię chronienia Ciebie. Stanie się to możliwe, gdy pomożesz jej i wszystkim częściom, z którymi jest związana puścić ciężary, które dźwigają. Te ciężary to traumy. Traumy przez duże "T" to przemoc, której doświadczyłeś, porzucenie, stres pourazowy, czy śmierć ważnej osoby. Traumy przez małe "t" to głównie odrzucenie, brak akceptacji, krytyka, brak miłości. Wszyscy dźwigamy ciężary, chociaż nie zawsze jesteśmy tego świadomi, bo większość naszych traum powstało w dzieciństwie.

TERAPIA INDYWIDUALNA