08 marca 2021

Zabójcy kreatywności

Kreatywność - pożądana społecznie, dostępna nielicznym, zwiększa szanse na sukces, podnosi samoocenę i sprawia, że życie nabiera sensu. Każdy z nas miał w dzieciństwie dostęp do szalonych, oryginalnych i innowacyjnych pomysłów oraz nieszablonowych rozwiązań w niemal każdej sytuacji. Kto zabił naszą dziecięcą kreatywność?

 

Rodzice, nauczyciele, szkoła, społeczeństwo…

 

Rodzice w imię troski o nasze bezpieczeństwo ograniczali nasze często ryzykowne eksperymenty i próby poznawania tajemnic świata, odkrywania praw grawitacji, wytrzymałości naszych mięśni i nieograniczonych możliwości naszego umysłu. Nasze wynalazki były często udaremniane komunikatami: nie wolno, nie wypada, tak się nie robi, to niebezpieczne, nie możesz, musisz, trzeba, powinieneś. Nauczyciele mówili nam co i jak mamy robić, pokazując tylko jeden, właściwy sposób rozwiązywania zadań, pisania wypracowań, zdobywania wiedzy i uczenia się tego, co uznali za przydatne i właściwe. Szkoła stworzyła nam ramy zachowań akceptowanych społecznie, nie zostawiając miejsca dla naszej indywidualności. Społeczeństwo przygotowało dla każdego z nas niewidzialne pudełko, do którego musimy pasować. W tym długim procesie socjalizacji nie było miejsca dla naszej dziecięcej kreatywności, więc przestaliśmy z niej korzystać. Straciliśmy dostęp do zasobów, które sprawiają, że jesteśmy wyjątkowi oraz niepowtarzalni i pewnego dnia przestaliśmy być najlepszą wersją siebie.

 

Co możemy z tym zrobić?

 

Możemy pomóc naszym dzieciom rozwijać ich potencjał, odkrywać niepowtarzalne zasoby, eksperymentować i tworzyć. Możemy wspierać ich kreatywność nie zabierając im wolności. Możemy manipulować otoczeniem tak, by było dla nich bezpieczne. Możemy pozwolić im doświadczać nie zabijając ich kreatywności ograniczającymi komunikatami. Wyeliminuj z Twojego języka nie wolno, to niebezpieczne, nie możesz, musisz, trzeba. Zamiast tego skup się na zdawaniu pytań: Co z tym zrobisz? Jak myślisz? Dlaczego wybrałeś takie rozwiązanie? Pokaż mi jak do tego doszedłeś? Zrezygnuj z ocen i krytyki, zamiast tego powiedz co czujesz i czego potrzebujesz. Zrezygnuj z kar i nagród, pomóż swojemu dziecku rozwijać samodycyplinę, wspieraj jego niezależność i samodzielność, pozwól mu decydować, wybierać i podejmować własne decyzje. Pamiętaj, że kreatywność rozwija się tylko w wolności.