nie chce Ci się czytać? POSŁUCHAJ

potrzeba ODPOCZYNKU

potrzeba KONTAKTU

potrzeba LEKKOŚCI/ŁATWOŚCI

potrzeba ROZWOJU

potrzeba CELU

potrzeba PRZYGODY

potrzeba WYZWAŃ

potrzeba RÓŻNORODNOŚCI

potrzeba KREATYWNOŚCI

potrzeba SPONTANICZNOŚCI

potrzeba ŚWIĘTOWANIA

potrzeba EFEKTYWNOŚCI

Wszyscy ludzie potrzebują ZABAWY. Dzieci potrzebują ZABAWY, by rozwijać umiejętności potrzebne im w dorosłym życiu. Dorośli potrzebują zabawy, by odpocząć od codziennych obowiązków, by zrelaksować się, a także by wcielać się w role, których nie mogą zrealizować na co dzień. Potrzebę ZABAWY możesz zaspokoić różnymi STRATEGIAMI.

 

Może istnieć co najmniej 8 miliardów STRATEGII do zaspokajania każdej potrzeby. Dlaczego aż tak dużo? Bo każdy człowiek na świecie może mieć inną strategię do zaspokojenia swoich potrzeb. Każdy człowiek może mieć kilka lub nawet kilkanaście STRATEGII do zaspokajania każdej swojej potrzeby.

 

Czym jest STRATEGIA? Tym co robisz, mówisz lub nawet myślisz, a także tym co robią, mówią lub myślą inne osoby w Twoim otoczeniu.

 

Co możesz zrobić żeby zaspokoić potrzebę ZABAWY? Przykładowe STRATEGIE:

- graj w gry planszowe,

- graj w gry zespołowe,

- graj w gry komputerowe,

- uprawiaj sport,

- bierz udział w spotkaniach towarzyskich,

- idź do pubu, na dyskotekę, lub do klubu,

- przebierz się za jakąś postać z bajki lub z filmu,

- zacznij tańczyć,

- korzystaj z mediów społecznościowych,

- obejrzyj film,

- przeczytaj książkę,

- śpiewaj,

- graj na instrumencie muzycznym,

- rysuj,

- słuchaj muzyki,

- pobaw się z Twoim psem lub kotem,

...

 

Ta lista nie ma końca.

Czy któraś z wymienionych strategii jest również Twoim sposobem na zaspokajanie potrzeby ZABAWY?

 

Jeżeli tak, to spróbuj zrobić jedną lub kilka rzeczy z powyższej listy. A potem sprawdź co czujesz? Jeżeli Twoje uczucia będą przyjemne to znaczy, że ta strategia pomogła Ci zadbać o potrzebę ZABAWY. A może ta strategia zaspokoiła inną potrzebę, której nie byłeś świadomy?

 

Jeżeli nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia wypróbuj inne strategie lub wróć do listy potrzeb i znajdź inną potrzebę, która domaga się zaspokojenia.

 

Pamiętaj, że na początku drogi rozwijania samoświadomości i odnalezienie Twoich niezaspokojonych potrzeb może zająć Ci trochę więcej czasu. Ale uwierz mi, że wraz z systematycznym treningiem Twoja umiejętność odnajdywania potrzeb, które domagają się zaspokojenia będzie coraz większa. Z czasem będziesz potrzebował dużo mniej czasu, by zatroszczyć się o siebie i Twoje potrzeby.

 

A może masz lub właśnie odkryłeś własne strategie zaspokajania potrzeby ZABAWY, którymi chcesz się podzielić z innymi? Wyślij e-mailem swoje strategie, a dopiszę je do listy - rozwoj@edukacja-rozwoj.com

 

Twoje strategie mogą stać się inspiracją dla innych, a Ty zadbasz o potrzebę DZIELENIA SIĘ.

 

Jeżeli nadal nie wiesz jak odnaleźć Twoje niezaspokojone potrzeby, które są źródłem Twoich nieprzyjemnych uczuć, to mam dla Ciebie kolejne wskazówki, które mogą okazać się wspierające.

 

Wybrałeś z listy potrzebę ZABAWY, próbowałeś różnych strategii, ale nadal towarzyszą Ci nieprzyjemne uczucia, które tak bardzo Cię przytłaczają, że przeglądając listę potrzeb nie możesz odnaleźć tej niezaspokojonej.

 

Żeby ułatwić Ci to zadanie przygotowałam dla Ciebie zdecydowanie krótszą listę potrzeb. Kierowałam się moim wieloletnim doświadczeniem i wybrałam dla Ciebie tylko te potrzeby, które mają ścisły związek z potrzebą ZABAWY. Sprawdź, którą z tych potrzeb i w jaki sposób mógłbyś teraz zaspokoić.